Vědomé početí 

Ačkoli ještě sama nejsem rodič, o rodičovství, děti a duchovní stránku přicházení dětí na svět se zajímám již několik let. Před nějakou dobou jsem psala o tom, jak si děti vybírají své rodiče a dnes bych ráda sepsala něco málo o vědomém početí. Berte to prosím jako můj úhel pohledu a jakési vnímání tohoto kroku v procesu narození dětí. 

Vědomé početí je nejen z duchovního hlediska velmi dobrý přístup k početí potomka. Těchto hledisek je více a myslím, že se hodí pro každého ať už je jakkoli duchovně založený či není. Vědomé početí je o vědomém rozhodnutí, že jsme připraveni přivést dítě na svět a také do našeho vlastního, osobního světa. Ačkoliv je zde několik hledisek, které je dobré zohlednit, zamyslet se nad nimi a také se podívat, co s námi dělají pocitově, nemusí být nutné pro každého zaobírat se každým z nich. Za mě ale všechny tvoří jakousi harmonii v životě, do které můžeme naše budoucí děti přivést. 

Naše zázemí, materiální zabezpečení a pocit jistoty. Zde to berte trochu s rezervou, jsem si vědoma, že pocit jistoty je pro mě spíše pocit vnitřní jistoty než upnutí se na jistotu svého zaměstnání či přísunu peněz. I zde si ale myslím, že stabilní finanční situace napomáhá našemu klidu. Je jistě dobré zmínit, že pocit, že nemáme nikdy dost je něco s čím je dobré pracovat. Zdravá motivace s touhou posouvat se je naprosto v pořádku, ale neustálý pocit honby za něčím více s sebou přináší pocit nedostatku, stresu a strachu. 

DSC02277

Další na mém seznamu je prostor. Ani ne tak velikost bydlení, ale zda mám ve svém životě prostor – časový, mentální i emoční na dítě a jeho přítomnost. Při neustálém spěchu a honbě vpřed se tak snadno může stát, že ve Vašem životě již není prostor na tak velkou změnu. A to může zapříčinit jednak obtíže při početí a následně i v soužití v rodině. Nejen z tohoto důvodu jsem příznivcem zpomalení. Díky němu můžeme v životě přivítat to, co si přejeme (a zde se může jednat i o naše jiné sny než založení rodiny). 

Na pořadu dne je jistě i naše celkové zdraví. Ve chvíli, kdy se potýkáme se zdravotními potížemi, může být především pro tělo matky velmi náročné projít těhotenstvím a následnými změnami. Ještě před tím než se rozhodneme k početí, je myslím důležité dbát na naše celkové zdraví, dobrou kondici, zdravou stravu a také psychickou pohodu. 

DSC02279

Zdraví však pro mě není jen to, zda mám aktuálně stanovenou diagnózu svým lékařem, ale také hormonální zdraví. Pravidelný cyklus bez velkých obtíží a celkové naladění se na jednotlivé fáze cyklu napomáhají zdravému těhotenství i úspěšnosti při samotné početí.

A s tím přichází i další aspekt a to je právě naše psychika a emoční naladění. Pro mě samotnou bylo velmi důležité zapracovat na svých problémech a to i ve spolupráci s odborníkem. Již při těchto sezeních jsem věděla, že se “chci dát dohromady” i pro svou budoucí rodinu. Na prvním místě jsem to chtěla pro sebe, ale věděla jsem, že problémy, které mám, nechci přenášet dál. Ať už v partnerském životě nebo v tom jednou rodičovském. A ačkoliv jsou věci, na kterých stále pracuji, podařilo se mi zbavit se nepříjemný vzorců chování, nadměrné kontroly a zlepšení komunikace. 

DSC02280

A také je zde duchovní stránka věci a jakési vnitřní rozjímání nad tím, zda je ten pravý čas. Ačkoli můžeme cítit jakýsi pud nebo někdy tlak společnosti, nejdůležitější je náš vnitřní hlas. A právě tento duchovní aspekt je pro mě velmi důležitý a z něho vlastně pro mě vznikla celá ta důležitost vědomého početí. Vím, že duchovní rozměr zní někdy až vznešeně, ale pro mě je to možnost naslouchání sobě, vnímání energie, vibrace a také spojením s vyšší energií (matkou přírodou, matkou zemí, bohem, vesmírem či jiným pro vás vhodným názvem). 

Zde se trochu vracím k tomu, že si děti vybírají své rodiče. Děti si své rodiče vybírají pro jejich určité aspekty a právě díky duchovní praxi můžeme být tomu našemu vlastnímu, opravdovému Já o něco blíže a tím pádem blíže i našim dětem. Právě zde vzniká důvěra, že tu máme být společně, že se znovu setkáme a že si budeme vzájemně učiteli. 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s