Jak jsem přestala létat a další eko rozhodnutí

Dlouho jsem přemýšlela, zda na toto téma natočit video, ale nakonec jsem se rozhodla pro svou oblíbenou a osvědčenou formu psaného textu. Chtěla jsem se trochu veřejně zamyslet nad tím, jaké rozhodnutí jsem ve svém životě podnikla s ohledem na životní prostředí. Tento článek ale určitě není kritikou toho, co děláte Vy sami. Pro někoho to může být inspirace a pro někoho jiného jen náhled do života někoho jiného. Ať tak nebo tak jsem ráda, když se každý zamyslím sám nad sebou než kritikou ostatních.

Létaní

A zde bych řekla, že bylo na čase, protože jsem dříve létala velmi často a daleko. Možná by se dalo i říct, že mám odlétáno a svou eko stopou jsem již zasáhla dostatečně. Některé roky jsem létala i dvakrát za rok přes oceán a jindy to byly zase nízkorozpočtové lety po Evropě. Neříkám, že už nikdy nepoletím, kdo ví, ale již nechci létat pro cestování samotné.

IMG_2034

Možná to souvisí i s touhou poznat více Evropu a její kouty a také se více seznámit s místní kulturou, tradicemi a přírodou. Věřím, že všude na světě jsou krásná místa, ale nemám pocit, že musím vidět vše. Takže létání jsem dala letos sbohem. Je to zatím krátká doba, ale vzhledem k tomu, že žiji v zahraničí, tak je to pro mě docela velký krok.

Místní potraviny a další produkty

Další věcí, které si začínám častěji je všímat, odkud jsou dané potraviny nebo produkty, které kupuji. U některých věcí je to jednodušších než u jiných. Ovoce a zeleninu se snažím vybírat místní a sezónní.

DSC00260

Nakupovat místně mi přijde dobré ze dvou důvodů. Jednak se mi líbí představa podpořit místní zemědělce, výrobce a malé podniky, a také jsem ráda, že se věci nemusí přepravovat přes celou planetu. Pod pojmem místní jsou pro mě výrobky dané země hlavně co se týče jídla a ostatní produkty, které kupuji méně často se snažím vybírat od evropských značek.

Nedá se ale říct, že 100% věcí, které kupuji jsou místní. Zde jsem spíše v procesu, který asi nikdy nebude ideální. Jsou totiž věci, které mám ráda a které v Evropě nejsou. Mezi ně patří třeba dobrý zelený čaj, kakao nebo jednou za čas banány.

Dny bez auta a dopravních prostředků

Opravdu bych ráda nyní ale i do budoucna žila tak, že není potřeba alespoň několikrát v týdnu žádný dopravní prostředek. Tedy když nepočítám kolo. Velmi se mi líbí, když si mohu jít nakoupit pěšky, do práce zajet na kole nebo kamkoli potřebuji to není příliš daleko. Samozřejmě v tom se odráží život na venkově nebo menším městě. Nejsem si jistá, jakou přesně má toto rozhodnutí eko váhu, ale mě osobně přijde skvělé.

IMG_3815

Méně věcí

Nebudu lhát, i mě se líbí spoustu věcí jako je oblečení, nábytek, doplňky do kuchyně, ale zároveň se snažím stát nohama na zemi. Mít méně věcí možná není zcela tak o množství, ale o tom kolik toho vlastně potřebuji.

DSC01846

Méně vlastně nemá tak úplně zcela svou hodnotu. Dává smysl teprve při porovnání s něčím jiným. A tím pro mě asi je běžný trend nakupování velkého množství věcí. Proto píši méně věcí (v porovnání s běžnou domácností), ale možná mám více na mysli mít věci, které mají smysl a svůj účel.

Omezení živočišných produktů

Jsem vegetarián a mívám období, kdy balancuji na hraně rostlinné stravy, ale ve Francii je těch jídel se sýry, máslem a smetanou najednou nějak hodně. Omezení těchto produktů ale pro mě není o chuti, ale spíše o pohodlnosti. Vegan jídla mi moc chutnají a ráda je připravuji. Jen se někdy ve francouzské rodině cítím pod lehkým tlakem. Ráda bych se ale vrátila do svých kolejí. Navíc, když vařím podle sebe, ostatním to vždy chutná a tak bych se neměla nechat odradit svými vlastními předsudky nebo nejistotou.

DSC01671

DSC01953


Podle mě je skvělé, když si každý najde svou cestu k tomu žít život podle sebe. Ať už to znamená cokoli. Nemělo by to však být jen bezmyšlenkovité následování trendů a nákup věcí, které jsou ve výsledku bezcenné. Už jen zamyšlení se nad tím, jak bychom mohli žít o něco více v souladu s přírodou je skvělé. Každý krok se počítá a já jsem nadšená, kolik společných kroků jako společnost děláme. 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s