Cesta k uvědomělejší spotřebě

Před několika lety, vlastně před pár lety, mě prakticky vůbec nezajímalo odkud se věci do mé domácnosti berou nebo kam putují. Teď je to ale jinak a začínám přemýšlet a dohledávat, jak to tedy vlastně je. A není to jednoduché. Jednak proto, že získat dobré informace je náročné a také je nutné si připustit, v jaké míře spotřeba zboží zasahuje do našich životů. Rozhodně není třeba být k sobě přehnaně kritičtí, protože není potřeba vše dělat dokonale. Spíše jde o to, aby se více lidí začalo zajímat o to, jak to v dnešním světě funguje. A já myslím, že více a více lidí se zajímá.

Návrat k tradici

Myslím, že spoustu lidí odrazují trendové pojmy jako minimalismus nebo uvědomělá spotřeba. Mě se docela líbí myšlenka o návratu k tradicím. Třeba v oblasti módy nás reklama dohnala do neskutečné množství oblečení nebývale nízké kvality. Před 50 nebo 100 lety bylo naprosto běžné vlastnit několik kusů dobře padnoucího a kvalitního oblečení a lidé k němu také přistupovali docela jinak. Myslím, že právě v tradici se skrývá jakési kouzlo toho, že si lidé věcí více vážili a chtěli, aby jim vydrželi. A to se mi moc líbí. Ať už jde o oblečení, nábytek nebo nádobí. Vztah k těmto věcem často pramenil z toho, že výrobky vyrobil někdo, koho lidé znali. Nebo někdo z jejich kraje a kromě věci samotné si lidé vážili i vynaložené práce do těchto věcí. Nemyslím, že se musíme vracet k tradicím v zcela přesném provedení, ale možná právě tento vztah k věcem, by nám mohl pomoci.

HIBB7307

Překonat vlastní diskomfort

Pro jakousi uvědomělejší spotřebu musíme vyrazit mimo naši komfortní zónu. Už jen proto, že je potřeba vystoupit z mainstreamu a vydat se po docela jiné cestě. Jedním z úskalí je vyšší cena věcí, které jsou vyrobeny místně a ve vyšší kvalitě (aby déle vydrželi). Samozřejmě v delším časovém horizontu se taková investice vyplatí, ale prvotní cena může být vyšší než jakou jsme zvyklí z běžných řetězců.

DSC00261 - kopie

U nákupu potravin navíc nejde jen o vyšší cenu, ale většinou i přizpůsobení svého časového harmonogramu. Nákup na farmářských trzích a v bezobalových prodejnách navíc většinou vyžadují přípravu vlastních obalů, sklenic a tašek. Na druhou stranu si myslím, že všichni trávíme čas i daleko méně důležitý aktivitami, tak proč ne přidat i nákup bez obalu.

Často stačí logika

Ačkoli se můžeme ve značkách a jakémsi greenwashingu docela ztratit, tak často stačí použít vlastní logiku. Aby Vám nepřipadalo, že je pořád nutné načítat nové studie a články (což je samozřejmě čas od času taky fajn) a kupovat nové “eco-friendly” pomocníky, spolehněte se na vlastní úsudek (nebo taky selský rozum). Nejde přeci jen o ekologii, ale i podporu domácí ekonomiky a to zní přece docela rozumně. Tak proč se v obchodě nepodívat, odkud kupujeme jablka nebo brambory. Jestli vidíte tričko v HM za 99 korun, tak dává smysl, že vysoké kvality nebude a člověk, který stojí za jeho výrobou asi nedostal zaplaceno, jak by si zasloužil. Cena přeci není to jediné co by nás mělo zajímat. Důležité je i zda nám věc vydrží dostatečně dlouho a zda poslouží účelu, na který ji potřebujeme.

jyrz0350

I uvědomělá spotřeba je spotřeba

Aneb nic se nemá přehánět a nemusíme naše domovy přeplnit. Myslím, že je dobré se objektivně podívat i na to, co opravdu potřebujeme a chceme mít doma a nepřinášet bezmyšlenkovitě nové a nové věci, které vlastně ani nevyužijeme. V tomto hraje docela velký tlak reklama, která je daleko promyšlenější než se na první pohled zdá. Často je těžké odolat novým trendům a to hlavně tehdy, kdy se zdají být krásné a současně šetrné k přírodě.

DSC01084

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s