Projekt první české ekovesnice

Před nějakou dobou jsem se byla podívat na přednášce v rámci Týdne inovací o projektu první české ekovesnici. Již jsem se s tímto konceptem dříve setkala v podcastu Julie Piatt, kdy sdílela zážitky ze své návštěvy italské komunity jménem Domanhur . I proto jsem byla zvědavá, jak jsme na tom tady v Čechách a nadchlo mě, že se najdou odvážlivci, kteří se pouští do realizace první české ekovesnice.

Spoustě z nás leží na srdci stav životního prostředí, který je v dnešní době opravdu špatný především vlivem lidské činnosti. Často se snažíme alespoň na osobní úrovni o malé kroky, které mohou přírodě trochu ulehčit. Bezobalové nákupy, podpora místních zemědělců, využívání hromadné dopravy nebo snaha snížit množství vyprodukovaného odpadu. Tyto kroky jsou skvělé, ale v tuto chvíli jsou stále velmi malé. Nechci rozhodně ničí úsilí podhodnocovat, sama se o tyto kroky snažím, ale současně vím, že je potřeba změny na daleko vyšší úrovni a s daleko širším dopadem.

Jedním z takových kroků může být i založení ekovesnice. Komunity, která se snaží o udržitelnost v souladu s přírodou i celkově s okolní společností. Taková vesnice může být inspirací a vzorem nejen pro výstavbu dalších takových ekovesnic či měst, ale také pro již stávající vesnice a města při menších i větších krocích šetřící přírodu v různých oblastech jejich chodu.

A tak se nadšenci ze Zeměsouznění pustili do odvážného projektu výstavby první české ekovesnice. Sami se nechávají inspirovat tímto světovým trendem, který již dal za vznik 15 000 vesnic po celém světě a to jistě není zdaleka konec. Ráda trochu přiblížila pár věcí, které jsem se na jejich přednášce dověděla. Jestli Vás bude zajímat více, tak rozhodně mohu více než doporučit jejich webovky, které poskytují opravdu mnoho informací.

Co na mě hned od počátku udělalo dojem je snaha vybudovat vesnici v co největší míře v souladu s přírodou a lidmi kolem bez nutnosti odtržení se od společnosti, ale naopak budování vztahů s okolím. Je zde kladen důraz na to, že lidé jsou součástí společnosti, ekosystému, životního prostředí a tedy i na celkové vnímání světa, jeho propojenost a vzájemné vazby.

MIHN6768Chod vesnice by měl podporovat harmonii vztahů a regeneraci životního prostředí. Bude zde prostor na rozvoj kreativity, ale i vzdělávání dětí. To bude o něco více prakticky zaměřeno oproti klasickému školství, s prostorem na pobyt v přírodě, osobní rozvoj, znalosti pěstování a chovu, ale také zde bude místo pro finanční gramotnost a učení se cizích jazyků.

OMNS6107Důležitou součástí je přístup ke zdraví holistickým způsobem a vidění zdraví nejen jako fyzický stav jedince, ale jako podklad pro zdraví fyzické i psychické, které se odráží na zdravých vztazích v rodině, širší společnosti ale i na zdraví životního prostředí a zdraví duchovním. To lze podpořit mnohými technikami, které pomáhají transformovat vědomí jako je jóga, meditace, taichi a další.

Cíl ekovesnic je dosažení soběstačnosti na úrovni regionu a to díky pěstování dle permakultury, cirkulární ekonomice se zaměřením na nulový odpad i uvědomělému nakládání s vodou i půdou. Většinu plodin by komunita ráda zajistila sama a dále doplnila další potřebné od farmářů v okolí. Domy pro obyvatele, ale také další budovy ve vesnici budou vystaveny nízkoenergeticky a záměrem je celkově dosáhnout neutrální uhlíkové stopy. 

QKJV9226Mezi další kroky, které vedou k větší udržitelnosti patří i doprava v rámci vesnice. Auta do vesnice vjíždět nebudou, budou zůstávat na okraji a po vesnici se bude chodit pěšky, jezdit na kole nebo jinými prostředky neznečišťující okolí. Stravování bude zajištěno v rámci komunity s převážně vegetariánskou stravou ale s možností pokrmů z masa párkrát do týdne z místního chovu.

LSHV6796Plán výstavby vesnice jistě není jednoduchý a ani její realizace. Stojí nejen na ekologických základech a touze o znovunastavení rovnováhy mezi člověkem a přírodou, ale i na základech sociálních a ekonomických. Pakliže se chcete ponořit více do těchto témat, tak navštivte stránky Zeměsouznění nebo se jděte podívat na některé z  nabízených setkání. 

 

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s