3 denní očista podle Ajurvédy

Po zimě, nachlazení a až příliš cukru a mléčných výrobcích jsem se rozhodla udělat něco pro své tělo a pustila se do 3 denní očisty podle Ajurvédy. Nejsem velký příznivec půstů a ani pro můj tělesný typ a životní styl nejsou v tuto chvíli vhodné. Na druhou stranu jsem ale na sobě cítila, že svému tělu musím dát pauzu. Proto jsem se rozhodla pro jednoduchou očistu podle Ajurvédy a Banyan Botanicals. Celý původní článek si můžete přečíst zde a já se pokusím hlavní body shrnout v článku a také ve videu.

Tato očista spočívá především v odlehčení jídelníčku, ale stále zůstávají 3 jídla denně. Ideálně bez svačin a v pravidelných časech. Musím se přiznat, že moje verze očisty není zcela schodná s doporučeními v článku, spíše jsem se nechala inspirovat a snažila dodržovat pravidla podle sebe a podle toho jak jsem se cítila. A to bych ráda doporučila každému. Nechte se inspirovat kolem sebe, v knihách, na internetu a pak se také zeptejte sami sebe, co chce Vaše tělo a co chcete Vy. Třeba i před každým jídlem. Je to jakýsi trénink vlastní intuice a mě se do této očisty velmi hodil.

Samotná jídla jsou prakticky dvě. Ovesná kaše a kitchari, tradiční indický pokrm z rýže a fazolí mungo (malé uvědomělé plus je, že oboje můžete koupit bezobalově). Jak už jsem psala, tak svačiny je lepší vynechat, ale když si tělo říká o nějaké jídlo, tak je dobré zvolit čerstvé ovoce nebo ořechy.

Ovesná kaše je velmi jednoduchá. Stačí povařit ovesné vločky (já je mám namleté, kdy nezabere tolik času je uvařit), voda, ovoce jako hrušky nebo jablka a rozinky. Dále koření jako je skořice nebo muškátový oříšek. Já ještě na kaši přidala med pro vylepšení chuti. Ovoce je lepší povařit v kaši, ale já si ho některé dny dala syrové (podle chuti).

HENP3700

Pro kitchari je nutné naložit fazolky přes noc. Jídlo bychom měli jíst ideálně čerstvé nebo vařené týž den. Vzhledem k práci to ale pro mě nebylo možné a tak jsem si většinou vařila na den dopředu a bylo to taky v pořádku. Na rozehřáté ghí se přidá nejrpve hořčičné semínko a kmín. Poté postupně další koření jako kurkuma, zázvor, mletý koriandr, fenykl a sůl. Koření se nechá rozvonět a poté se přidají fazolky a bílá basmati rýže (i zde jsem se trochu odklonila a použila přírodní). Vše se zalije vodou a nechá vařit. Asi v polovině vaření je možné přidat lehce stravitelnou zeleninu jako dýni, sladké brambory, cuketu nebo mrkev. Celý recept najdete zde.

MBJQ5601UONK2950

Mezi další doporučení během tohoto půstu je trávit dny docela v klidu, nespěchat a dopřát tělu dostatek odpočinku. Ráno si ideálně zacvičit, lehce třeba jógu nebo vyrazit na procházku. Jíst v klidu a chodit brzy spát, nejlépe do 10 hodin.

PYFU3978

Součástí očisty je také dodržování dostatečného pitného režimu. Já se snažím ráno vypít sklenici až dvě teplé vody. Přes den jsem střídala teplou vodu a dóšický čaj. Dóša je konstituční typ podle ajurvédy, který nejlépe podpoří Vaše tělo i mysl. Na stránkách Everest Ayurveda se můžete podívat, jaký typ jste právě Vy a čaj pít při očistě ale i v jiných dnech. Dále se doporučuje užívat triphalu, směs bylin, které pomáhají čistit zažívací ústrojí a detoxikovat organismus. Já si i pro toto vybrala triphala čaj, který jsem připravovala každý den večer.

WJOQ5979

Moje zážitky

Musím říct, že očistu nebylo až příliš těžké dodržovat ve chvíli, kdy jsem byla schopná odhadnout porce, a tak mě netrápil hlad (jako třeba první den odpoledne). Celkově jsem se cítila dobře a chutě na sladké postupně ustávaly. Druhý den bylo už trochu náročnější jíst znovu kitchari. Moc ho nevařím, a tak myslím, že na příště ho buď budu muset vyladit nebo si zvolit lehké jídlo podle sebe. Celkově myslím, že si moje zažívání odpočinulo, trochu mi splasklo břicho a jídlu jsem dala nový restart. Co se týče jedení 3x denně (o což se většinou snažím ale někdy to ujede do více svačin za den) tak jsem si doufám zase připomněla, že to jde. Celkově mi to udělalo dobře i psychicky. Jídlo pro mě někdy totiž může být takový únik, jako pro spoustu lidí, a tak pár dní obyčejného jídla udělá jídlo zase jídlem a ne emočním únikem.

 

1 komentář: „3 denní očista podle Ajurvédy

  1. Já už jsem se sice vyjádřila u videa, ale jak tak pročítám článek, říkám si, že ti zašlu odkaz na webové stránky paní, u které jsem absolvovala nedávno její velmi praktickou přednášku. Celá přednáška, rozsáhlý test ke zjištění vlastní dóši, recept na khičri a spousta jiných zajímavých věcí a zdrojů tam poskytuje ke stažení zdarma. Třeba by tě něco mohlo oslovit nebo pokud někdo ze čtenářů dojde až sem k mému komentáři a ajurvédu až tak nezná, mohlo by mu to dát další informaci do skládačky. 🙂 A tak ráda předám dál: https://www.avatay.info/kopie-knihy-a-odkazy-1

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s