Scott a Jenny Jurek: Na sever

Další dobrodružství Scotta a tentokrát i Jenny Jurek. Musím se přiznat, že na tuto knihu jsem se těšila už dlouho. Jez a běhej mě naprosto vtáhla do děje a byla jsem zvědavá, jaká bude kniha Na sever. Její čtení mě vtáhlo do neskutečného příběhu nejen o běhu a pokusu o rekordní překročení Apalačské stezky.

Na sever je oproti Jez a běhej dost jiná. Nejsou zde doporučení pro běhání, regeneraci nebo recepty. Ale to vůbec nevadí. Protože s knihou se vydáme o nějaký ten kousek dál. A to do zákulisí toho, co se děje při tak šíleném činu jako je přeběhnutí Apalačské stezky (AT) dlouhé 2190  mil (3500 km) v rekordním čase. Navíc si celé dobrodružství můžeme jako čtenáři užít hned ze dvou úhlů. Nebo možná dokonce ze tří.

FKMG4828

Nejdříve je tu Scott, běžec, který potřeboval novou výzvu. Po mnoha vítězstvích na ultra běžeckých závodech a neskutečných 7 vyhraných Western States Scott hledal něco nového. Něco víc. A tak se rozhodl zdolat AT v rekordním čase. A to dokonce v opačném směru, z jihu na sever, než v jaké byl držen rekord doposud. Spoluautorkou knihy je Jenny, manželka Scotta, také běžkyně, ale i lezkyně a designérka, která vedla podpůrný tým a jako jediná strávila se Scottem celou pouť na východě Spojených států. Potom je tu vlastně ještě jeden pohled, takový skrytý. A to ten, že se k tomuto rozhodl Scott a Jenny jako pár, jako manželé. Což mi přijde neobyčejně odvážné.

CWEF7324

Při zdolávání jednotlivých států (je jich celkově 14) a jejich hranic měl Scott v zásobě neskutečná esa v rukávů. S každým úsekem se střídají kamarádí, běžci, jako podpůrný tým, což má neskutečné kouzlo. Ultra běhání je samozřejmě stále sport, ale přijde mi, že je zde vždy i velké kamarádství a vzájemná podpora. Každý, kdo se v příběhu objevil nese část úspěchu s sebou.

Většinu času má Scott v plánu uběhnout okolo 50 mil denně, neskutečných 80 km. Ta představa je pro většinu z nás neuvěřitelná i pro jeden jediný den. Takto to ale Scott má v plánu po dobu 46 dní. A to ne jentak nějaký pohodovým terénem. AT je známá svou drsností, ostrými kamenitými stezkami, bahnem, medvědy, hady, klíšťaty a nekonečným stoupáním a klesáním. Běžně si na ni chodci nechávají několik měsíců.

OBCS3184

Postupně s knihou a naběhanými a nachozenými mílemi můžeme vidět, jak se člověk mění, když si sahá až na své dno. Nejen fyzické ale psychické. Vidíme, co s člověkem dělá spánková deprivace a co znamená své tělo opravdu znát tak dobře, že i přes zranění lze běžet dál. Také vidíme jak logisticky náročné je podporovat někoho, kdo se o takovou šílenost jako zdolání AT pokouší.

Na Scottových knihách se mi líbí, že nutí k zamyšlení. K zamyšlení o sobě i o světu. Jeho otevřenost a ryzí přístup ke psaní je velmi sympatický a dokáže Vás vnést přímo na běžeckou cestu vedle Scotta. A vlastně nejen na běžeckou cestu. I tu životní, která není vždy jednoduchá, ale právě lidská odolnost vede k cestě za překonáním překážek. Ačkoli je i hodně kritiků ultra běhání nebo samotného přístupu, jak si Scott s tratí poradil, tak si myslím, že je tento sport velmi krásný. Teda špinavý, zpocený, ale krásný. A právě díky Scottovi a Jenny můžeme vidět, jaké je běžet na rekord.

IMG_0709

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s