Jak “vypínám” po práci

S lidmi trávím celý pracovní den a když přijdu domů, tak na sobě cítím, že potřebuji “vypnout”. Mít takový ten čas sama pro sebe než se třeba pustím do nějaké práce doma, úklidu nebo dalších věcí. Přes den řeším se svými pacienty jejich bolesti, problémy a společně se snažíme najít řešení těchto obtíží. Proto mám často pocit, jako kdybych já sama řešila spoustu negativních věcí během dne. Čas kdy vypnu mi pomáhá si držet od své práce odstup a nenosit si ji takzvaně domů.

Taková pomlka za pracovním dnem je velmi zdravá pro kohokoli. Jestli se cítíte ve stresu, hodně unavení nebo že už po práci nic nestíháte, možná je tedy čas si najít trochu prostoru na načerpání nové energie a udržení si odstupu od práce. Často se stává, že si myšlenky, stres a konkrétní problémy nosíme z práce domů a tím pádem jsme celý den pod určitým tlakem. Dlouho mi trvalo než jsem si připustila, že já sama na tomto musím zapracovat.

Já nejsem moje práce

Důležité uvědomění si je, že já nejsem moje práce. Že svoji práci dělám, je to jedna z mých rolí, ale já nejsem moje práce. Moje práce mě naplňuje, dělá mi radost a dříve jsem si tak nějak myslela, že svojí prací žiju. To ale vedlo k tomu, že jsem byla vyčerpaná, unavená a moje práce pro mě byla priorita. Jenže jsou v životě i jiné věci a na to je dobré myslet. Svoji práci beru zodpovědně, ale není to střed mého života a ani to nejsem já.

XGRZ2165

Tím se mi daleko lépe drží odstup a když odcházím z práce, tak nechávám práci prací. Není potřeba abych se jí ještě trápila doma. Naopak. Pro moje výsledky je daleko lepší, když si naplno užiju volný čas, načerpám novou energii a do nového dne můžu opět vkročit s čistou myslí. I díky tomu si myslím, se mi v práci více daří. Neustálé přemýšlení nad jedním problémem většinou nevede k úspěšnému řešení, ale až když si dáme od takových záležitostí pauzu, tak se další den najednou objeví nové řešení.

Trocha fikce

Abych po práci vypnula, tak se ráda “vypravím” do nějakého fiktivního světa. Ať už si pustím seriál, film nebo se začtu do pohodové knihy. Neberu to jako útěk od problémů nebo že bych zavírala před realitou oči. Je to spíše čas, kdy se moje mysl může nechat unášet možná trochu povrchnějšími příběhy a zároveň si odpočine. Myslím, že v tomto bodě je dobré vědět, proč se třeba na seriál dívám. Může se to totiž lehce zvrtnout do několika hodin nebo dní a pak už je to vážně spíše únik. Ale kratší čas mi přijde opravdu osvěžující. Vhodné mohou být různé historické seriály, romány nebo povídky. Nebo také třeba poslech audioknihy.

VLRD3512

Stop “příběhům” z práce

Dlouhé roky jsem měla ve zvyku si v hlavě pouštět tzv. filmy nebo příběhy různých aktivit, činností a scénáře se točily okolo toho, jak by se co mohlo udát nebo co jsem třeba měla udělat jinak. Jeden příběh se pak točí několikrát do kola a často si tak sami vyvoláváme stres nebo strach z práce. Takže jakmile se teď přistihnu, že se mi točí nějaký příběh z práce v hlavě, tak si to uvědomím a v klidu ho opustím.

Samozřejmě jsou chvíle, kdy se třeba opravdu musím něčím zabývat. To je ale něco trochu jiného. Vyhradím si čas a opravdu se pustím do rozboru problému a hledání řešení. Je to jakoby aktivnější způsob a nikoli jen přemítání nad tím, co by kdyby. A potom je také něco trochu jiného vizualizace. Třeba toho jak bychom chtěli, aby naše práce vypadala, jak bychom se chtěli chovat nebo jednat. Tehdy je taková představa správná, ale měli bychom se udržet v pozitivní představě toho, čeho si přejeme dosáhnout.

Esenciální oleje

Pomocí vůně je možné se o něco více uvolnit, zklidnit a opustit opakující se myšlenky. Nikoli ignorovat své problémy, ale prostě si od nich dát na nějakou dobu pauzu. Bez výčitek. Pomocí našeho čichu se můžeme lépe vcítit do přítomnosti a uvědomit si, že už nejsme v práci. Následně i vůně našeho domova nám může pomoci, abychom nechali pracovní starosti v práci a doma byli opravdu doma. Vůně nemusí být pouze z esenciálních olejů, ale také třeba z čajů, čerstvých květin, jehličí nebo kořeněného jídla.

IQBN6963

Vedená meditace nebo hodina jógy

Poslední o čem se chci dnes zmínit je vedená hodina jógy nebo meditace. Ať už je to v pohodlí domova nebo v jógovém studiu. Je příjemné nechat se unášet příjemným hlasem a přecházet z jedné ásány do další aniž bychom sami museli přemýšlet, jak si zrovna daný den zacvičíme. Jógu cvičím často sama doma podle toho, jak se zrovna cítím a podle toho si vybírám, jakým směrem se cvičení bude ubírat. Někdy se ale ráda nechám vést, naučím se něco nového a do své praxe vnesu zase trochu jiný prvek. I to mi pomáhá po práci vypnout a daleko lépe si potom odpočinu a načerpám energii na novou aktivitu.

IMG_E8788

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s