Cukr a hormonální rovnováha

O cukru víme, že je to docela nezdravá surovina. Až do nedávna jsem se však na cukr a jeho příjem dívala především jako na vysoký příjem kalorií s nízkou výživovou hodnotou. Cukr byla pro mě část stravy, která stojí za zvýšeným krevním cukrem a jeho nadbytek vede k nadváze a většímu objemu tuků v těle. Cukr ale stojí i za dalšími tělesným ději a ovlivňuje i naše hormonální zdraví a celkovou hormonální rovnováhu. U žen tak může stát za různými obtížemi, a tak je opravdu na čase se zamyslet jeho příjmem.

Jak cukr narušuje hormonální rovnováhu

Hormony stojí za většinu pochodů našeho těla. Navzájem na sebe reagují a spolupracují při různých činnostech. Každý hormon má svoji funkci a optimální množství. Jakmile však dojde ke změně v jeho množství, spustí to lavinu procesů. Tělo se snaží tuto nerovnováhu vyrovnat a zapojují se další hormony upravující běžné procesy. Krátkodobě si s tímto tělo lehce poradí. Když se ale do takového stavu dostaneme na delší čas, více a více hormonů se dostává mimo svou optimální hladinu a to může zapříčinit spoustu obtíží.

berry close up cooking delicious

A právě cukr může stát na začátku toho všeho. Příjem cukru si pohrává s naším insulinem, hormonem regulující množství cukru – glukózy v krvi. Cukr je nezbytný pro správné fungování našeho těla, ale jakmile je ho příliš, mohou se objevit problémy. Určitá část cukru putuje k mozku, k srdci a dalším životně důležitým orgánům. Nadbytek cukru spolu se spoustou inzulinu, ale naše tělo již nepotřebuje. A tak dojde k ukládání glykogenu, zásobního cukru jater, a tukových zásob.

Velké množství cukru v naší krvi je pro tělo stav plný stresu. Ačkoli si to ani neuvědomujeme, tak naše tělo vnímá jako stres velké množství cukru stejně jako výkyvy v jeho hladině. Při stresu dochází k uvolnění kortizolu, hormonu stresu, a adrenalinu. A když se toto děje opakovaně, tak dochází k tomu, že naše tělo začíná být vyčerpané, my se cítíme unavené, podrážděné a bez nálady. Naše tělo je neustále na pozoru, jelikož stres vnímá jako nebezpečí.

woman sitting by lake

Zvýšená hladina kortizolu úzce souvisí s únavou, depresemi, úzkostí, zvýšeným krevním tlakem nebo bolestmi hlavy a zhoršením kvality spánku. A všechny tyto potíže působí nepříznivě na všechny vnitřní orgány. A to i ty pohlavní.

Za čím může stát hormonální nerovnováha

Hladina cukru, která lítá nahoru a dolu, může zapříčinit rozvrat hladiny ženských hormonů. To může následně vyústit v problémy s ovulací a tvořením progesteronu (hormonu, který se uvolnění právě při ovulaci). Progesteron ve zdravém ženském těle tvoří rovnovážný vztah s estrogenem. Jestliže ale progesteron chybí, estrogen se dostává do popředí a právě estrogen stojí za: 

  • menstruačními bolestmiadult alone anxious black and white
  • nepravidelným cyklem
  • akné
  • cystami na vaječnících
  • problémy s otěhotněním
  • nízkým libidem
  • rychlými změnami nálad
  • problémy se soustředěním.

 

Více se můžete dočíst na uvedeném odkaze a také v knize Woman Code od Alissi Viti: https://www.floliving.com/sugar-and-your-hormones/

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s