Minimalismus: nemít vše, co vidíme, je v pořádku

Minimalismus mě přivedl na jednu zajímavou myšlenku. A to je to, že nemusím mít všechno, co vidím kolem sebe. Především sociální média v nás vytváří jakýsi obraz ideálního života. Trendy oblečení, krásný nábytek, nové nádobí nebo perfektně sladěné povlečení s polštáři. A my potom po těchto věcech toužíme. A když se objeví nový trend nebo nová sezóna, tak zase chceme něco jiného. Ale potřebujeme to všechno?

bloom book botanical cactus

Tlak reklamy

Reklama se na nás tlačí, ať už zcela jasně nebo skrytě. Rychle měnící trendy jsou hnány touhou po výdělku a reklama v nás vyvolává pocit, že nám stále něco chybí k tomu, abychom byli šťastní a perfektní. A je to jakýsi nekonečný cyklus. Protože jakmile si něco koupíme, tak se objeví nový trend. V dnešní době je docela těžké si držet od těchto věcí odstup. I já ráda prohlížím instagram, ale docela často vidím věc, po které zatoužím. Prakticky nikdy si nic nekoupím, ale vím, že v tu chvíli to ve mně vyvolá jakýsi pocit, že mi něco chybí. Nebo že to, co mám já, není dost dobré. Nebo já nejsem dost dobrá. A to začíná být problém. Když reklama říká, že musíme mít tohle nebo tamto, abychom byli šťastní, tak se cítíme, že teď šťastní nejsme.

Materiálně založená společnost

Spoustu toho tlaku vzniká tím, že jsme společnost výrazně založená na materiálních věcech. Hodnota člověka je odvozena od toho jakou má práci, kolik vydělává a co vše si může pořídit. Můžeme se na to podívat takto. Je nějaká činnost, která Vám opravdu jde, přináší Vám i ostatním radost a navíc přispívá k všeobecnému dobru. Pohled ostatních lidí na hodnotu této Vaší činnosti je značně odvozen od toho, zda si tím jste schopní vydělat nebo ne. Když si takto vyděláváte, tak Vás ostatní uznávají. Naopak, když to děláte z dobré vůle, tak Vám mohou říct, že ztrácíte čas a měli byste si najít opravdovou práci. Zvláštní, že?

crown group modern motion

Další problém ve větším měřítku vidíme daleko jasněji při porovnání jednotlivých profesí. Platy jsou odvozeny od toho, kolik peněz jste schopni  dané společnosti vydělat. Naopak profese, které pečují o společnost, o děti, vzdělání, zdraví a vztahy, jsou ohodnoceny daleko méně. Protože nepřinášejí přímý zisk. Často si těchto lidí vážíme, naštěstí, ale v rámci společnosti je jejich “hodnota” menší.

Nemít všechno je v pořádku

Pojďme si říct, že nemít všechno je naprosto v pořádku. Nejsme proto ani lepší ani horší. Když nemáme, co mají všichni ostatní, tak to neznamená, že nejsme dost dobří. Neznamená to, že jsme neschopní, k ničemu nebo nemožní. Věci, které vlastníme, nás nedefinují. Nezávisí na nich naše štěstí. Nezávisí na nich, zda nás budou mít ostatní rádi. Nebo alespoň ne tak, jak bychom chtěli. Když nás má někdo rád jen pro to, jaké máme věci, pak to není pravý vztah.

Nebýt stejní jako ostatní je v pořádku

Často, když si chceme koupit nějaký trendy kousek, který vidíme online nebo v obchodě, tak to v nás vytváří pocit sounáležitosti s ostatními. Možná se tak snažíme vyrovnat to, že se naše vztahy stávají více povrchní. Nemusíme ale vypadat stejně, abychom našli spojení s ostatními lidmi. Nemusíme mít stejné oblečení nebo stejně vybavený byt. Najděte sami sebe, protože Vy jste originál. Každý jsme originální. Buďte na to pyšní. Je zcela v pořádku být o něco jiní než ostatní. Neznamená to, že jste horší člověk.

arrangement bloom blossom bouquet

Najděte, co máte rádi Vy sami

Nemít všechno, co vidíme kolem, ale neznamená si odepírat věci, které máme rádi. Neznamená to mít v místnosti jen židli, stůl a postel. Najděte, co máte rádi Vy sami a co Vám sedí. Často jsou to nadčasové věci, které s Vámi vydrží dlouho a Vy z nich budete mít radost několik let. Zabere to trochu času, abyste objevili, co chcete Vy sami, ale myslím, že ten čas za to stojí.

wood-lighting-creativity-paper.jpg

Když potom nakupujete, tak je dobré znát svoje vlastní preference. Třeba barvy nebo materiály, které máte rádi. Při výběru oblečení je dobré vědět v čem se cítíte pohodlně a zároveň hezky a zda nový kousek zapadne do Vaší skříně. Buďte praktičtí, ale nechte si i prostor pro hravost  a krásu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s