Pomocníci při stresu a úzkosti

Poslední tři měsíce žiju ve Francii. Byla a je to pro mě docela velká životní změna. A ačkoli to je pro mnohé sen, žít ve Francii, tak pro mě to nikdy sen nebyl. Ale vzhledem k okolnostem jsem se sem přestěhovala, bez toho aniž bych mluvila francouzsky nebo měla zajištěnou práci. Měla jsem v hlavě spoustu nápadů, jak tady svůj čas využiji. A to také dělám. Hodně píšu a natáčím videa, trochu se učím francouzsky, praktikuju jógu a také se o ní hodně učím. Chodím běhat několikrát do týdne, pěstuji zeleninu na zahradě a přemýšlím o životě. I přesto je ale fakt, že si nevydělávám peníze a nemám běžnou práci, docela náročný.

img_6252.jpg

Nerada říkám, že jsem nezaměstnaná. Protože myslím, že dělám spoustu věcí, za které bych mohla být i placená, ale zatím jsem k tomu nenašla cestu. Práce pro mě ale není jen finančním přínosem. Moje práce, práce fyzioterapeuta, mě neskutečně baví a vidím v ní velkou hodnotu. A ta mi tady teď chybí. Chybí mi práce s lidmi a vědomí, že to co dělám, má smysl. Jsou pak dny kdy se cítím dost pod psa, je mi smutno, jsem ve stresu a nebo mám úzkost. Trochu se to lepší tím, že si postupně zvykám na život tady, ale taky jsem pro sebe našla pár věcí, které na mě zaberou. A možná by mohly pomoci i Vám.

Esenciální oleje – Grepfruit

O esenciálních olejích víme, že navozují dobrou atmosféru, pomáhají relaxovat tělo i mysl a dodávají jakýsi příjemný pocit. Já jsem ale přišla na to, že když se cítím opravdu špatně, tak přivonění si k olejíčku je skoro jako restart. Jako kdyby moje mysl udělala pauzu, na chvíli se uvolnila a ponořila se do příjemné vůně. A najednou je všechno o jasnější, myšlenek je méně a já se cítím o dost lépe.

IMG_6239

Nejdříve jsem používala směs eukalyptu a červeného pomeranče, ale nedávno jsem si koupila grepfruit. Přišel mi na léto velmi osvěžují a na to moji úzkost zabírá strašně dobře. Takže si teď nosím lahvičkou s sebou. Před pár dny mi i pomohl při mém prvním pohovoru ve francouzštině a musím říct, že to vlastně nebylo zas tak strašně.

IMG_6237

Krystaly – Růženín

Krystalům jsem nikdy nevěnovala moc pozornosti. Vím, že je spoustu lidí používá a že mají různé aspekty, pro které se využívají. Já jsem k nim našla cestu až tady ve Francii. Je to docela zvláštní, protože jich pár mám a dokonce jsem si je vzala s sebou. Takže jsem asi tak nějak cítila, že by mi mohli přijít vhod.

IMG_6242

A růženín jsem dostala před několik lety, když jsem byla v nemocnici. Trochu jsem prohlídla internet a zjistila, že růženín je dobrý pro emoce, lásku a soucit. A to je přesně to, co potřebuji. Jednou za čas si ho přiložím k srdci a nebo si ho jen dám do dlaně. Odpočívá mi na nočním stolku a většinou mi nejlépe pomáhá pro zklidnění večer. Jako kdyby mi připomněl, že to co hledám (jako klid nebo lásku), vlastně už mám. Prostě na mě tak nějak funguje a nemusím nutně hledat přesné vysvětlení jeho účinků.

Zázvor

Jakmile se kvůli úzkosti necítím dobře, myšleno i fyzicky, tak sáhnu po zázvoru. Nevím, jestli je to pro, že vím, že má protizánětlivé účinky nebo je to pro jeho chuť. Nedávno jsem se také dozvěděla, že je dobrý i třeba na nevolnost v autě nebo mořskou nemoc. A mě pomáhá se celkově zklidnit a uvolnit. Navíc, jelikož je mi věčně zima, tak mě i zahřeje.

img_6243.jpg

Nejrychlejší je pro mě rozmíchat trochu prášku ze sušeného zázvoru v teplé vodě a vypít. Variantou je ale i příprava běžného zázvorového čaje z čerstvého zázvoru a s trochou citrónu. A když si chci dopřát něco trochu extra, tak si na sporáku ohřeju mléko s kukurkumou a zázvorem. Už samotná vůně me zklidní. A pak si přes sebe přehodím deku a nebo šátek a v klidu si vychutnám jakýkoli z těchto nápojů. A klidu je docela lehce dosaženo.

Mantry

Poslech i zpěv. Ne vždy jde oboje, ale fungují. Vibrace manter má na mě neskutečně dobrý účinek a po jejich zpěvu se cítím, jako by má mysl měla za sebou voňavou sprchu a zabalila se do měkkého ručníku. Už jsem o mantrách tady na blogu trochu psala a dokonce jsem jeden měsíc strávila s Gayatri mantrou.

gayatri (2)

Nemám ale jinak žádný přesný seznam manter. Pokaždé přijde na trochu jiné. Když je mi opravdu hodně hodně špatně, tak je jen poslouchám. I potom se cítím lépe. To je většinou tehdy, kdy je mou hlavní emocí smutek. Ale když je ve mě víc vzdoru, jsem naštvaná a nebo jsem v situaci, v které nemohu nic dělat a ještě nejsem připravená to přijmout, pak se pustím do zpěvu.

Psaní

Když jsem začala tento článek psát, tak jsem neměla na mysli, že by jeden z pomocníků bylo psaní. Ale je to tak. Psaní jako takové mi velmi pomáhá. A o to víc, když píšu o stresu a úzkosti. Už když jen píšu o věcech, které mi pomáhají, tak se cítím lépe. Už jen představa těchto věcí ve mně vytváří jakési uvolnění.

IMG_6246

Ale více méně to nemusí být nějaké určité psaní. Píšu strašně ráda, o všem možném. Pro sebe i pro ostatní. Samozřejmě ne vždy, když mi není nejlíp, se cítím na to si sednout a začít psát. Ale když se k tomu rozhodnu, tak se ve většině případů cítím velmi dobře. Jsem potom o něco lehčí a navíc se často stane, že takhle vznikne nějaký článek nebo vyplave na povrch nápad.


Jestli se trápíte s úzkostmi, smutkem, stresem a depresí, tak možná najdete nějaký nový nápad, který Vám pomůže se s těmito pocity o něco více vypořádat. Určitě tyhle věci nejsou lékem na vše, ale pro mě to jsou věci, díky kterým pak můžu dělat krok za krokem víc a víc. Díky, kterým si pak třeba jdu i zaběhat nebo zacvičit. A pohyb pomáhá neskutečně (stejně dobře jako antidepresiva). Ale o tom zase třeba někdy jindy.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s