Low Impact náhradníci II

Dnes navazuji na předchozí článek o Low Impact náhradnících. Tedy o běžných věcech, které jsem vyměnila za o něco více k přírodě šetrnější náhradníky. Low Impact je směr, který se snaží snížit dopad našeho jednání na životní prostředí, ale zároveň bere v úvahu možnosti jedince. Takže co další jsem vyměnila?

Suchý šampón

V minulém článku jsem se zmínila o tom, že používám tuhý šampón. Ten vlastně vypadá jako mýdlo a dá se koupit zcela volně nebo v papírovém obale. Avšak i jeho spotřebu se snažím krotit a vlasy si myji jednou až dvakrát do do týdne. Aby moje vlasy tak dlouho vydržely, tak používám suchý šampón. Ten jsem si jednoduše smíchala doma ze škrobu a kakaa. Kakao je přidáno pouze pro barvu, jelikož mám hnědé vlasy.

IMG_4968

Vlasy si nejdříve rozčešu a poté štětcem, který jsem dříve používala na tvářenku, nanesu prášek ke kořínkům a všude, kde je potřeba. Škrob do sebe vpije mastnotu z vlasů a vlasy tak vydrží bez umytí delší dobu. Suchý šampón je samozřejmě možné i pořídit, ale tohle je docela jednoduchá varianta z běžných surovin, které máte v kuchyni.

Menstruační kalíšek a bavlněné vložky

Další krok, o kterém jsem si nebyla jistá, zda se s ním zžiju, ale je to teď déle než rok a vracet zpět se nechci. Menstruační kalíšek je vhodnou alternativou k dámským tampónům nebo vložkám. Před rokem jsem si pořídila docela levný kalíšek, který jsem musela nedávno vyměnit, jelikož již zcela dobře netěsnil. Vyměnila jsem ho za Moon Cup a jsem teď velmi spokojená.

IMG_4971

Pro větší pohodlí a nebo v poslední dny menstruace nosím i bavlněné vložky. Po každém použití je peru v ruce s mýdlem a potom je ještě přidám do pračky k bílému prádlu. Někomu může takové používání připadat nehygienické, ale záleží na každém, jak se k tomu postaví a jak čistotný je. Přijde mi daleko horší, že naše příroda je potom znečištěna vložkami nebo tampóny.

IMG_4972

Vážené koření, káva a čaj

Spolu s pečivem se koření, káva a čaj řadí k surovinám, které je docela jednoduché koupit bez obalu nebo do papíru. I v malých městech se běžně čaj i káva k dostání váhu a vy si do těchto obchodů můžete přinést vlastní sáček nebo skleničku. Pakliže jste milovníky kávy, pak jistě poznáte rozdíl čerstvě namleté kávy oproti té normální.

Musím také podotknout, že zatím jsem se vždy setkala s velmi dobrou kvalitou koření a čajů. Lehce poznáte rozdíl ve vůni koření, které je na váhu oproti tomu, které je zabalené v sáčcích. Navíc i cenově se koření na váhu nezdá dražší. Při nákupu čajů si však oproti sáčkové metodě připlatíte. Dobrou variantou jsou bylinné a další čaje od Grešíka, které jsou balené v papírovém obalu. Ale fajn varianta i sypaný čaj prodávaný v obchodě, tedy ne na váhu. Jedno balení Vám vydrží dlouho a 1 obal je stále lepší než jednotlivě balené sáčky. 

IMG_4967

Některé sáčkové čaje mají v samotném sáčku plastu a při zalití sáčku horkou vodou se do vody uvolňují i mikročástice plastu, které následně pijete. To mě dost překvapilo. Navíc tady ve Francii (v Čechách jsem se s tím nesetkala) mají často jednotlivé sáčky čaje balené ještě v plastu. To mi přijde neskutečně zbytečné.

Místní ovoce a zelenina

Tohle je pro mě taková novinka. Vzhledem k životnímu prostředí jsem výrazně snížila a prakticky zcela omezila konzumaci živočišných potravin. Teď se ale ještě navíc snažím všímat si odkud zelenina a ovoce pochází a zda si mohu najít nějaké v sezóně. Je docela zbytečné, aby se můj nákupní košík skládal z potravin, které jsou převáženy přes půlku planety. Musím ale přiznat, že tahle změna pro mě není něčím, co dělám na 100 procent. Většinu ovoce a zeleniny se snažím najít místní. To znamená místní zemi a zemím sousedícím nebo alespoň evropským. 

IMG_4965

Jablka, hrušky, mrkev a brambory jsou takovým základem a dá se je nespočetně upravit. Cibule a česnek se dají taky vcelku snadně najít místní. Překvapilo mě, že tady ve Francii dokonce pěstují i rýží, takže i ta se mi podařila koupit místní, i když na rýži bych asi i slevila. Tropické ovoce, které mám velmi ráda, se snažím trochu omezit, ale nadále ho kupuji. V případě banánů, u kterých zatím nejsem připravená se jich vzdát, volím variantu záchrany. Tedy kupuji jednotlivé banány, které třeba nevypadají úplně hezky. Ty často končí v koši, takže si vybírám tyto kousky. Už loni jsem začala více objevovat, co si můžu nasbírat sama a letos chci v tomto trendu pokračovat.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s