Proč jím převážně rostlinnou stravu

Před několik lety, je to skoro už 10 let, jsem se stala vegetariánem. Tehdy to u nás móda nebyla. V té době jsem se hodně zajímala o ekologii a životní prostředí, ale důvodem vegetariánství bylo to, že mi přestalo maso chutnat. Nadále jsem však jedla vajíčka a mléčné výrobky. Po asi 2 letech jsem se vrátila k “všežravé” stravě i s masem a to jsem jedla většinou jednou za týden nebo za dva. A před více než rokem jsem se rozhodla přejít k převážně rostlinné stravě. A jaké důvody jsem k tomu měla?

Už nešlo o ztrátu chuti k masu samotnému. Byla jsem zvyklá na internetu hledat inspiraci k vaření a protože jsem doma maso nikdy nevařila, tak šlo vždy o vegetarináské pokrmy. V té době jsem si všimla narůstajícího trendu v podobě veganství. Veganství není jen přístup ke stravě, ale šíří se i do ostatních oblastní života přes oblečení, kosmetiku až po bytové doplňky. Toto téma mě začalo více zajímat a pustila jsem se do čtení a shlédla různá videa a filmy. Ve výsledku jsem si utřídila, sama pro sebe, několik důvodů, proč chci jíst převážně rostlinnou stravu. Musím ale také přiznat, že nejsem zcela striktní a někdy si dám něco s obsahem mléka nebo vajec. Většinou něco sladkého.  

IMG_5129

Etické důvody

Možná trochu překvapující, ale etické důvody jsou poměrně silné. Nejsem totiž ve své podstatě proti určitému malému množství živočišných produktů jednou za čas. Bohužel dnešní chov a následná produkce masa, vajec a mléka je velmi krutá. A to nejen pro zvířata, ale také pro lidi, kteří v těchto místech pracují. Jsou vedeni k velkému násilí na zvířatech a také je drží v podmínkách, které jsou přímo na hranici smrti. Toto násilné chování potom přenáší do své rodiny a společnosti obecně. Také si myslím, že žijeme až v moc velkém komfortu a nadbytku. Jsme obklopeni nadprodukcí potravin, která se potom zčásti vyhodí a to proto, abychom měli svobodu výběru mezi 20 značkami potravin stejného druhu. Není to etické a z dlouhodobého hlediska ani udržitelné vzhledem k přelidnění na naší planetě. Myslím, že střídmost by k životu patřit měla. A to v různých aspektech, jídla nevyjímaje.

IMG_4441

Ekologické důvody

S tím, jak se naše nároky zvyšují, tak postupně více a více zatěžujeme životní prostředí. Dobytek vytváří velké množství metanu a jejich odpad zamořuje nejen okolí, ale také přispívá ke znečištění podzemních vod, moří i ovzduší. Chov zabírá postupně větší plochu, vede k odlesňování a následně snížení počtu volně žijících živočichů a rostlin. Navíc plodiny, kterými jsou tyto chovná zvířata krmena, vytěsňují běžný ekosystém a zcela vyčerpávají půdu. Kdyby se tato půda využila k pěstování plodin pro lidstvo, tak by na Zemi nemusel být žádný hladomor.

Velkochovy také vytěsňují lokální výrobu a zvyšují se nároky na dopravu a obaly, které opět znečišťují. Výrobu samotného masa je dále velmi náročná na spotřebu vody, která bude v budoucnu vzácnou, jelikož se hladiny podzemních vody snižují a celková kvalita vody se snižuje.

IMG_5128

Zdravotní důvody

Ty dle mého pramení hlavně z nadměrné konzumace. Avšak poslední dobou vzhledem k obsahu chemických látek, dioxinů a dalších se i menší množství živočišných produktů stává sporné. Červené maso se již dnes dostalo na seznam karcinogenů, ryby obsahují rtuť a další těžké kovy a mléčné výrobky jsou silně zatíženy dioxiny. A všechny tyto látky můžete najít na seznamu látek stojícími za vznikem různých druhů rakovin dle Světové zdravotnické organizace.

IMG_3056

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s