Deník z jógového pobytu I

Je to něco přes půl roku, kdy jsem se vydala na takový jógový pobyt. Měla jsem dva týdny dovolené, žádné určité plány a tak jsem hledala online. Chtěla jsem po dlouhé době k moři, do Řecka nebo Chorvatska. Už ani nevím, jak jsem tehdy přišla na stránky Bookyogaretreat, ale začala jsem prohlížet jógové pobyty. A našla jsem jeden v Řecku, na který jsem se prakticky hned přihlásila. Našla jsem skvělé letenky a prostě všechno vycházelo skvěle.

Většinou když cestuju, tak si píšu deník. A ten jsem si psala i v Řecku. Již několik měsíců váhám, zda alespoň něco z toho nedát do článku a podělit se tak s ostatními. Snad se mi podaří alespoň trochu přiblížit to, co jsem se tam naučila a možná nakonec i sepsat, jak mě to všechno hodně ovlivnilo. Našla jsem totiž více než jen cvičení s výhledem na pláži. Měla jsem to štěstí setkat se s opravdovými učiteli. A trochu nahlédnout do sebe samé.

Z prvního dne večer: “Zítra máme sraz v 6.45 a potom se bude praktikovat. Jsem zvědavá, jestli nebudu mít hlad, ráno většinou hlad mám. Ale určitě to nebude tragické. Zítra vede ranní lekci cvičitel, který vypadá jako opravdový jogín. Je hodně hubený, ale šlachovitý. Teď si asi budu ještě chvíli číst a potom už půjdu spát.”

img_2449.jpg

Den druhý: “Dnešní ráno jsem se vzbudila kolem půl sedmé a poté spolu s ostatními vyrazila na naši ranní jógovou praxi. Čekala jsem, že se bude jednat o dvě hodiny, ale nakonec jsme se vrátili až kolem půl 11. Praxe začala s meditací. Nejprve jsme měli činit pauzy při dýcháni, po nádechu i výdechu. To mělo zklidnit naši mysl a poté jsme pozornost měli směřovat na sebe, na oblast kousek dopravy od hrudní kosti. Poté jsme se měli sami sebe zeptat “Kdo jsem já” a měli jsme prostě pozorovat sami sebe.”

Každé ráno jsme cvičili na dřevěném deku nad mořem. Byla to naprostá nádhera. Už jen na takovém místě být. Ráno jsem ráda chodila brzy, abych si ještě před praxí mohla užít ten výhled. Na pohledu na moře je něco strašně uklidňujícího. Na tomto místě bylo navíc velmi ticho. Místo byla daleko od silnice a kolem nebyly žádné domy. Neskutečný klid a všechna ta krása byla naprosto dechberoucí.

“A poté tu byla cvičící část, pouze několik ásan, kdy nám bylo řečeno, že v pozici by bylo dobře zůstat alespoň 8 minut, aby měla očekávaný účinek. A taky že některé ásany jsou dobré k meditaci. Těch je asi kolem 20 a ráda bych se na toto později podívala podrobněji. Poté nás čekal brunch, spousta různého jídla, hlavně zelenina a ovoce, takže skvělé. Hlavně mi chutnaly brambory a cuketa. A to mám běžně ráda sladkou snídani.

Po obědě jsem našla místní obchůdek a koupila si velkou misku humusu a pak ještě sklenici marmelády a chleba. V době nejsilnějšího sluníčka jsem poslouchala podcast Riche Rolla v houpací síti a kolem 4 jsem vyrazila k moři. Nemám zatím moc inspirace ke psaní, ale na druhou stranu se cítím, že si opravdu užívám každou chvilku. Trochu jsem meditovala na procházce u moře a teď už si budu jenom číst a brzy spát.”

IMG_2448

Den třetí: “Dnešní ráno opět začalo jógovou praxí, ze začátku jsme byly jen tři, tak to bylo příjemné. O něco později se připojili ostatní, to mi trochu vadilo, jelikož přišli pozdě a ještě se dohadovali. Myslím, že by měl člověk chodit v čas a ostatní při takové praxi nerušit. Lekce má také často vlastní postupné plynutí a je divné začít lekci v polovině. Nakonec to ale bylo příjemné, podobné jako včera.”

Moje trpělivost dostala zabrat. Nechám se většinou rozhodit maličkostmi, ale i to chce čas a dnes se snažím daleko méně reagovat. Ačkoli si stále myslím, že je dobré chodit včas, už mě tolik věcí nevyvede z míry. Často to chce se zhluboka nadechnout, ale nejsem už hned naštvaná. Při ranní praxi jsme se také hodně bavili o přítomném okamžiku. O tom hodně píše Eckhart Tolle. Jeho knihy Síla přítomného okamžiku a Ticho promlouvá mohu jedině doporučit. Opakovaně se k nim vracím a vždy najdu něco nového nebo si připomenu, co jsem zapomněla. Člověk si ani neuvědomuje kolik času tráví myšlenkami v minulosti a kolik se ubírá do budoucna. A přitom přehlížíme to, co je právě teď.

img_2554-1.jpg

“Potom brunch byl výborný, spoustu možností a chutí. Poté mytí nádobí a trochu plavání v moři. Odpoledne jsem se vydala na trochu vzdálenější pláž. Četla jsem si a plavala a prostě si užívala volný den. Večer jsem se byla projít kolem moře jako vždy, zkusila si včerejší meditaci. Meditovat večer mi přijde o něco těžší, mysl je moc rozběhnutá a je těžké se zklidnit.”

Je zajímavé, jak se člověk na dovolené cítí zcela jinak. V běžném životě je pro mě meditace nejjednodušší večer. Nevím proč, ale moje mysl je ráno přímo zaplavena tisíci myšlenek. Nebo možná v tom všem klidu se moje tělo chovalo přirozeněji a možná přijdu na to, že meditovat ráno je nejjednodušší.

img_2553.jpg

“Je zvláštní, že se moc necítím na psaní článků. Většinou ze mě na dovolené padají, ale tady jsem spíš v klidu a nedělám nic. Což je také příjemné. A jsem tu také jen dva dny. Cítím se velmi dobře a snad se naučím si část toho převézt i zpět domu. Méně spěchu, více klidu a trpělivosti, méně cílů a očekávání, více toho měkkého pocitu uvnitř. Brzy jdu spát, tak dobrou noc.”

Tak takový byl začátek jógy v Řecku u moře. Celý pobyt rozdělím do několik dílů. Také jak jste si mohli všimnout přidávám trochu textu k vysvětlení některých podrobností. V budoucích článcích se plánuji o něco více podrobně pustit do jednotlivých technik, meditace, jógy a další inspirace.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s