Stěhování do Francie

Stěhování je asi málokdy příjemná událost. Samozřejmě vidina nového za to stojí, ale proces samotný je většinou plný stresu. A to se většinou násobí pakliže se stěhujete do zahraničí. Proto jsem se rozhodla trochu sepsat, jak jsem toto provedla já a snad si zde někdo najde inspiraci nebo potřebnou radu.

Kam se stěhuji

Stěhuji se na západní pobřeží Francie, na jeden menší ostrov. Takže vlastně na francouzský venkov. Spousta lidí je z Francie nadšená, já jsem ale takový pocit nikdy neměla. Zatím ne. To se snad brzy změní. Vždycky se mi líbila myšlenka života u moře. Již několik let mám v hlavě myšlenku práce nebo studia v zahraničí, ale nikdy jsem toto nedotáhla do zdárného konce. Teď je to ale jiné. Konečně je čas udělat krok do neznáma. Takže ve stopách Čapků, Hemingwaye, Fitzgeralda a dalších i já budu nějaký čas žít ve Francii. Samozřejmě je toto myšleno trochu v nadsázce a odlehčení.

IMG_4415

Co všechno stěhovat

Stěhuji si především oblečení, obuv, nějaké knihy a věci, které používám každý den. Mezi ty větší patří jógamatka, smoothie maker, psací potřeby, kosmetika a notebook. Vzhledem k tomu, že na západě Francie nebývá moc tuhá zima, tak odpadá opravdu velmi teplé zimní oblečení a kozačky, což ušetří dost místa. Snažím se celý tento proces brát rozumně a zamyslet se nad tím, co opravdu potřebuji a neříkám si co by kdyby.

Všechno se mi nakonec vešlo do dvou krabic o rozměrech o váhách 11kg a 15kg, jednoho většího kufru do 20kg, batohu a kabelky. Někomu to stále může přidat hodně a někomu zase málo. Ráda bych své věci ještě zredukovala, ale to uvidím časem. Předpoklad je, že budu žít v zařízeném domě či bytě. I kdyby tomu tak nebylo, tak bych nábytek nestěhovala.

IMG_4418

Co nechávám doma

Mezi věci, které nechávám doma (myšleno u rodičů) patří především knihy a nádobí. Knihy mám ráda a mám takový mix všeho možného od dětských knížek, přes klasickou literaturu až po různé atlasy. Některé knihy jsem prodala do antikvariátu, ale většinu si nechávám. Dále nestěhuji nábytek, ale ten svůj jsem nechala v předešlém bytě, takže teď nepovažuji žádný nábytek vysloveně za svůj.

Třídění věcí před stěhováním

Již od loňského roku jsem v procesu minimalistického zbavování se věcí, které nepotřebuji. Již několik tašek s oblečením doputovalo do sběrných kontejnerů. Oblečení u mě určitě zabíralo nejvíce místa. Takže se mi v tomto ohledu dost odlehčilo. Dále jsem vyřadila boty, které jsem na sobě neměla déle než rok nebo je pravidelně nenosila. Prodala jsem knihy ze školy do antikvariátu. Dále ještě prodávám oblečení v dobrém stavu online. V kategorii psacích, výtvarných a dalších papírenských potřeb se však zcela nedokážu krotit a tak si nechávám menší zásobu sešitů, propisek, záložek, kartiček a dalších.

IMG_4416

Cena stěhování

Pro větší přehlednost toto uvádím v bodech:

  • Cena krabic na poště: 49/ks → 2x 98,-
  • Poslání krabic: cena za poslání 11kg krabice 780,-, 15kg krabice 890,-. Krabice dorazily v pořádku a to již za týden.
  • Cena letenky: 2700,- CZK, vzhledem k tomu že mě nijak netlačí čas, tak si můžu vybrat den a čas, který mi nejvíce vyhovuje. Ceny letenek po Evropě se ale většinou pohybů dost rozumně a mě tak cesta letadlem vyjde lépe než cesta autobusem. Cena zahrnuje i odbavení zavazadla a dále možnost přebookování termínu cestu. Letenka samostatná se pohybuje (většinou v rámci Evropy) od 50-100 EUR.
  • Cena vlaku: 38 EUR jako poslední část cesty mě ještě čeká asi 2,5 jízda vlakem. Vlaková doprava není nejlevnější, ale je velmi pohodlná.
  • Celková cena (tedy přeprava věcí i sebe): 5420,-

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s