Zero Waste: Každý krok se počítá

Zero Waste, tedy směr při kterém vyprodukujete co nejméně odpadu, se stal docela výrazným trendem. Na internetu najdete lidi, kteří vyprodukují sklenici odpadu ročně a možná Vám přijde, že něco takového je nemožné a nemá ani cenu se o koncept dále zajímat. Nenechte se však odradit od toho zkusit třeba jen pár změn. Každý má jiné možnosti. Nezapomeňte Zero Waste je spíše o postupném zařazení změn, kdy každá vede k menší zátěži životního prostředí.

Není to zbytečné

Přijde Vám, že když si jednou nekoupíte pití v láhvi, ale vezmete si pití z domova, tak to ani nestojí za řeč? Tak to není. V tomto případě je opravdu každá ušetřena věc přínosem. A někde přeci jen začít musíme. Pokud by si každý řekl, že je to zbytečné, tak nikdy ke změně nedojdeme. Proto se neshazujte, ale mějte dobrý pocit z každého malého kroku. Ten krok totiž není tak malý.

Zero Waste pomůcky

Nemusíte mít všechny možné sáčky, lahve, příbory a další. I když třeba jen přestanete používat igelitové tašky, tak ušetříte přírodu výrazně. Použijte to, co už doma máte a postupně zařazujte nové věci. Nemusíte hned kupovat novou látkovou nákupní tašku, když máte doma zásobu igelitových. Jen je použijte. Možná jednou za čas obměníte každodenně používané věci, když se rozbíjí nebo přestanou fungovat, za kvalitní varianty. Ty často vydrží roky i déle. Využijte narozenin a Vánoce a přejte si nějakou kvalitní věc, která Vás podpoří v Zero Waste. Přístroje na výrobu domácích potravin či kosmetiky jsou pro opravdové nadšence. Tak pozor ať se z nich nestane jen další harampádí v komoře.

IMG_4134

Méně nakupování

I když zrovna nenakupujete bez obalu (ne všichni máme takovou možnost), tak můžete nakupovat v Zero Waste duchu. Buďte si vědomi, co nakupujete a co opravdu potřebujete. Nenakupujte příliš mnoho potravin, které následně vyhodíte. Také je dobré se odnaučit kupovat další a další varianty věcí, které již doma mate. Hlavně tehdy, kdy je třeba měsíce až roky nepoužijete. To se často děje při slevách. Kupujete to, co opravdu potřebujete a bude toho jistě méně než při impulzivním nakupování.

IMG_4136

Nespěchejte

Neměňte cely svůj život za jeden den. I ti, kteří Vás inspirují na internetu, si prošli pomalým procesem, kdy se několikrát spletli, něco vzdali nebo se jim všechno nepovedlo podle představ. Hlavní je, že šli dál a našli si vlastní přístup. I vy můžete postupně zakomponovat nové zvyky, vyzkoušet nové věci, které zařadíte do běžného chodu domácnosti. Buďte přitom nenásilní, začnete pomalu a změny si užijte. Když na sebe budete tlačit, tak toho budete mít brzy dost a ve výsledku je dost možné, že to vzdáte.

IMG_4137

Vy sami jste inspirací!

Pakliže se srovnáváte se “Zero Wastaři” on-line, tak Vám opravdu může připadat, že toho děláte málo. Každý je ale na své vlastní cestě. Zkuste si všimnout, co všechno používají lidé ve Vašem okolí. Oproti nim jste třeba zase o krok vpřed. A to je skvělá šance je inspirovat ke změně. Nikoho však nenuťte, občas se stačí zmínit, o tom jak nakupujete. Mnoho každodenních konverzací se točí okolo jídla, kosmetiky, oblečení a běžné používaných věci a tím mate bezpočet možností se zmínit o nějaké svém Zero Waste postupu. Často lidé jen dělají to, na co jsou zvyklí a když jim ukážete jiný způsob nakupování, tak v nich vyvoláte zájem a třeba iniciujete jejich první krok ke změně. Buďte Vy těmi Zero Waste lidmi ve Vašem okolí, i když Vám třeba nepřijde, že děláte dost. Každá malá změna je skvělá a něco navíc můžete vždy na své cestě přidat.

IMG_4133

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s