Ajurvédské čaje

Před nějakou dobou jsem začala pít ajurvédské čaje značky Everest Ayurveda a musím uznat, že mne mile překvapily. Ve svém okolí mám několik známých, kteří jsou s těmito čaji velmi spokojení, a tak jsem se rozhodla je také vyzkoušet.

Dóšické čaje

V ajurvédské tradici najdeme 3 dóšy, typy, rozdělení nejen tělesných dispozicí, ale i mentálních a duševních tendencí. Tyto tři typy jsou Vata, Pitta, Kapha. Každý v sobě máme určité množství každé z dóš, ale ve většině případů některá dóša převládá. Na každé krabičce čaje je uveden stručný popis pro koho se čaj hodí a taky příznivé účinky jeho pití. Také si můžete zkusit jeden z online testů a nebo si o čajích něco přečíst zde.

Čaje pomáhají harmonizovat Vaši dóšu a pokud jste na rozhraní 2 nebo 3 typů, pak můžete čaje obměňovat podle toho, kterého účinku chcete dosáhnout. Čaje je dobré pít pravidelně a navíc je můžete zkusit ve chvíli, kdy se zcela necítíte ve své kůži. Všichni takový pocit známe, ať už jde o stres, obavy nebo se proste necítíte ve své kůži, ale zároveň nejsme nemocní.

IMG_4005

Dóšické čaje také můžete pít v rámci jógové nebo duchovní praxe. Tehdy, kdy se chcete zklidnit, Vám pomohou se soustředit. Také je můžete využít při kreativní práci jako je psaní, kreslení nebo při hledání inspirace pro Váš projekt.

Slouží také k prevenci obtíží a nemocí. Každý z nás má sklony k určitým onemocněním (to také souvisí s typem Vaší dóši). Pokud je naše dóša v rovnováze, potom máme daleko menší šanci onemocněl.

Čaje při zdravotních obtížích

Další skupinou nabízených čajů jsou čaje pro určitě onemocnění nebo psychický stav. Nabídka je široká od čajů na vysoký krevní tlak přes zažívání až po problémy se spaním. Čaje se Vám ze začátku mohou zdát chuťově zvláštní a může Vám nějaký čas trvat než si zvyknete. Nenechte se však chuti odradit. Možná se ale stane, že Vám čaj bude chutnat již od začátku a nebude tak těžké ho pít pravidelně. Pamatujte, že čaje Vás nezbaví obtíží ihned a je potřeba je nějakou dobu pít. Zároveň byste při léčbě onemocnění měli zařadit další kroky k uzdravení. Ty mohou obnášet změnu jídelníčku, pohybového režimu, zlepšení spánkového rytmu, meditační a relaxační cvičení, v některých případech také určité medikamenty nebo psychoterapii.

IMG_4012

Čaj proti menstruačním bolestem

Tento čaj jsem vyzkoušela já, tedy kromě dóšického a Brahmi čaje. První den menstruace trpím docela velkými bolestmi podbřišku, zad a nohou. Téměř po každé se k tomu přidají zažívací potíže a někdy až zvracení. A musím přiznat, že tento čaj moje obtíže krotí. Pijí ho asi 5 dní před nástupem menstruace (v průběhu na sobě necítím žádné změny při jeho pití). Současně se snažím vyhnout černému čaji, kávě, cukru a alkoholu. Obtíže, které mám, mi zůstávaly, ale určitě v nižší intenzitě.

IMG_4008

Příprava a užívání

Čaje je možné povařit nebo nechat louhovat. Většinou by léčivé bylinky nebo houby neměly přijít do kontaktu s kovy, tak na to při přípravě pamatujte. Pokud je vaříte, tak použijte skleněnou konvici a pro louhování se mi osvědčilo bambusové sítko. Sice jím menší částice čaje proplavou, ale poté se usadí na dně.

IMG_4001

Denně jsou doporučeny 2-3 šálky. Já si většinou dávám trochu větší porci 1-2x denně. Osobně mi přijde, že je nejlepší pít čaje na lačno. Dále je dobré čaje pít v klidu, nikoli ve stresu a bezmyšlenkovitě. Při pití čaje bychom si měli být vědomi, k čemu je čaj určen a můžeme si také představit účinky čaje na náš organismus. Jde skoro o takový rituál, kterým pečujeme o své tělo. To někdy přehlížíme a na druhé straně od něj očekáváme maximální nasazení. I chvíle klidu má velmi dobrý účinek na naše zdraví, tak si je vychutnejte.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s