Slow Fashion – pomalá móda, začátečník

Na nový rok si nedávám předsevzetí. I tak mě dneska, na Nový rok, napadlo, že tento rok chci strávit tím, že budu více přemýšlet o tom, kam moje peníze jdou. A to i v oblasti módy. Už minulý rok jsem se rozloučila s Fast Fashion řetězci a do podrobností tohoto rozhodnutí se pouštět nechci. Raději se chci zamyslet nad pomalou módou a více se informovat, jak neplýtvat oblečením. Zatím toho moc nevím, ale to hodlám změnit.

Minimalistický šatník

To je asi základ, když chceme žít uvědoměle. Bylo by skvělé, kdybychom ani nemuseli používat slovo minimalistický. Bohužel jsme se dostali do doby, kdy nás šatník obsahuje desítky (někdy až stovky) kusů oblečení různého původu. Znám to moc dobře, protože jsem přesně takový taky měla. Oblečení je tak levné, že máme několik stejných triček, kalhot a bot docela pochybné kvality. Což nám nevadí, protože jedna věc hned nahradí druhou. Tolik ale přece nepotřebujeme. Takže ještě než se pustím do pomalé módy samotné, tak si vyberu oblečení, které mám opravdu ráda a to které je kvalitní a zbytek daruji nebo prodám. Nemusím si držet oblečení jen pro sebe, někoho potěší a bude plnit svůj účel.

clothesline-2556058_1920

Pomalá móda – prodejci

Prodejci a výrobci pomalé módy jsou většinou malé firmy nebo jednotlivci prodávající svoje výrobky, oblečení, obuv a šperky. To se nejčastěji odehrává online. Často můžete vidět, kdo se na výrobě a následné produkci podílí. Oblečení je o něco dražší, ale to vlastně odráží opravdovou cenu věcí. Vemte si sami sebe. Také jistě chcete být řádně odměněni za vykonanou práci. To si zaslouží i ti, kteří vyrábějí naše oblečení, takže i výplata těchto lidi je v ceně. Dále se v ceně odráží kvalita práce, materiálu a čas, který je potřeba. A to není jen výroba samotná, ale návrh, výběr materiálu i následná propagace. Často zapomínáme, jak vlastně věci vznikají a že výroba má spoustu kroků. Líbí se mi mít toto všechno na paměti a poté oblečení nosit. Oblečení si potom daleko více vážíme.

scissors-1076588_1920

Lokálně a méně dopravy

Dobrou volbou je kupovat od místních prodejců. Jednak podpoříte výrobu ve vlastní zemi (záleží, kde zrovna žijete) a dále oblečení nemusí putovat tisíce kilometrů. Většinu věcí najdeme u nás, tak proč zbytečně posílat oblečení přes půl planety. Myslím, že stále vhodnou možností mohou být evropské produkty v porovnání s velkými řetězci.

Prosím ale nevyčítejte si, jak nakupujete, pokud je to ve fast fashion. Je to běžná věc a moc se nemluví o tom, jaké dopady má. Možná jste zatím neměli možnost se dozvědět více. Trochu si přečtěte a zamyslete nad tím, co vy sami si o tomto tématu myslíte a najdete si vlastní cestu k oblečení.

Materiály

I na materiály je dobré myslet. Zkuste raději ty přírodní z obnovitelných zdrojů. Pakliže je poté oblečení kvalitní, tak vydrží dlouho, nebudeme plýtvat a zdroje se mohou zatím obnovit. Na to je samozřejmě nutný čas. Je dobré snížit spotřebu plastu, i když je někdy součástí některých předmětů. Zvažme dobře, jakou roli pro nás bude hrát, zda budeme oblečení opravdu tolik nosit a zda se třeba ještě někomu po nás může hodit.

Objevuje se také pojem ekologické kůže, o které se chci dozvědět více. Protože jsem proti používání zvířat v módním průmyslu, tak kůži nekupuji. Je ale pravda, že jako materiál je kůže velmi dobrá. Dobře se tvaruje, odolává vnějším vlivům a netrvá příliš dlouho než se sama rozloží. Ekologická kůže by měla být pouze kůže zpracována z chovných zvířat, která se chovají jen pro potravinářský průmysl a tedy je kůže následně zpracována z ostatků, které by se jinak vyhodily. O tomto si musím rozhodne přečíst víc.

Second hand

Abychom celkovou produkci oblečení zpomalili, je oblečení z druhé ruky jasnou volbou. Tak přeci jen prodloužíme životnost i fast fashion oblečení a nebudeme tak muset kupovat to nové. I tím můžeme rychlou módu trochu zpomalit, když o něco klesne zájem o nové produkty. Navíc je second hand vždy levný a ušetřené peníze můžeme investovat do slow fashion kousku. Kombinace pomalé módy a second handu mi přijde skvělá.

clothing-1756045_1920

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s