Stěhování do zahraničí, EU

Spoustu z nás se nad úvahou stěhování do zahraničí čas od času pozastaví. Za posledních deset let se musím přiznat, že se pro mě cílová země několikrát změnila. Už několikrát jsem vyhledávala, co všechno je potřeba pro studium či práci v zahraničí. A když už jsem si říkala, že se usadím tady v Čechách, tak se svět kolem přetočil vzhůru nohama a já opravdu začala plánovat stěhování do zahraničí. Trochu se pokusím přiblížit, co takový proces, pro začátek, obecně obnáší.

Cílová země

Moji cílovou zemí bude Francie. A to je pro plánování klíčové. Je dobré si rozmyslet, v jaké zemi byste se rádi usadili a poté můžete začít počítat náklady na život, stěhování, dopravu a další. V rámci Evropské unie je přesun velmi snadný a bude se zajisté výrazně lišit od stěhování do zemí mimo Evropu. V Evropské unii je možné se volně stěhovat. Pokud létáte, tak budete stále potřebovat pas, ale jinak postačí jen občanský průkaz. I když některé úřady požadují alespoň 2 doklady totožnosti (občanský průkaz, cestovní pas, řidičský průkaz). Výběr cílové země jistě záleží na osobních preferencích a dále můžete zohlednit další kritéria jako:

  • Nabídka pracovního trhu, možnost založení vlastního start-upu
  • Podnebí
  • Možnost dalšího vzdělávání
  • Životní styl a celková životní úroveň

travel-2650303_1920

Možnost práce

Pracovat lze poměrně bez obtíží a někdy i když neovládáte jazyk dané země. Obecně k práci v Evropské unii a Švýcarsku nepotřebujeme pracovní povolení. Některé, řekněme více odborné profese, ale stále potřebují schválení a povolení k výkonu profese odpovědnými úřady. Proto je dobré se o tomto poinformovat ještě před odjezdem do země. Může se stát, že po Vás budou požadovány některé dokumenty (v některém případě i v překladu a to je daleko lehčí zařizovat u nás, než v zahraničí). Mnoho užitečných informací můžete najít na těchto stránkách http://europa.eu/youreurope/citizens/work/index_en.htm

Následné hledání práce pak závisí zcela na Vaší iniciativě. V mnoha zemích dávají přednost místním kandidátům, takže je dobré se podívat na statistiky dané profese a přístup k cizincům. Někdy může být velmi obtížné pracovní pozici získat. Mnoho pracovních pozic můžete nalézt přes LinkedIn nebo na pracovních serverech. Každá země je pro toto velmi specifická a někdy to vyžaduje trochu intenzivnější porozumění pracovním nabídkám. Projděte si články a tipy, jak najít práci právě v zemi, do které se chystáte.

coffee-2608864_1920

Je samozřejmě příjemnější si práci zajistit již před odjezdem. Pro dobrodružnější povahy je možné odjet do země a práci si teprve potom shánět. Tím získáte daleko lepší obraz o chodu dané země a musíte se přizpůsobovat za pochodu. Což může být stresující, ale na druhou stranu to má i své kouzlo. Pro takový případ doporučuji mít našetřeno alespoň na 3 měsíce nájmu a základních výdajů, ať toho stresu přece jen není příliš.

Jazyk

Evropa je velmi různorodá a s tím přichází na řadu i široké spektrum jazyků. Některé profese si postačí s angličtinou. Pakliže ale přijdete do styku s občany země, tak se ve většině případů předpokládá znalost místního jazyka. Výjimkou jsou skandinávské země, kde je znalost angličtiny běžná a místní lidé nemají problém hovořit anglicky. Na druhou stranu, pokud se ucházíte o práci právě například ve Francii, tak francouzština je nutností, i když pracujete v angličtině. Pro začátek je dobrá jazyková vybavenost na úrovni B1-2 a dále odborný jazyk pro danou pracovní pozici.

knowledge-1052014_1920

Samotné stěhování

Věc, kterou snad nikdo nemá v oblibě. K usnadnění celého procesu je jistě dobré si udělat menší plán. Ještě předtím je dobré si ujasnit, na jak dlouhou dobu vlastně přesun plánujete. Pokud se jedná o krátkodobé stěhování na pár měsíců, tak je jistě dobré si některé věci jako nábytek nebo knihy uschovat a stěhovat jen potřebné. Pakliže se chystáte na delší dobu, tak můžete stěhovat vše. V případě nábytku je někdy lepší ho prodat než stěhovat, jelikož cena za stěhování může být docela vysoká. Menší předměty jako oblečení, knihy či nádobí si můžete nechat poslat, což většinou není zase až tak drahé.

luggage-1081872_1920

Poměrně dobrou věcí před stěhováním je projít si svůj majetek a vlastně zauvažovat, co opravdu potřebujeme a jaké věci vlastníme. Jistě se nám všem doma hromadí věci, na které jsme už dávno zapomněli. Stěhování tak může být dobrou dobou pro zbavení se nepotřebného a tím se i celý proces stěhování usnadnit. Rozbité věci vyhoďte, nechtěné prodejte a zbytek si zabalte s sebou. A jsme zase u minimalismusu 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s