10 zajímavostí o živočišné stravě

Pro jednou je také čas se podívat na nějaká fakta o živočišné a tedy více méně běžné stravě. Často se můžete dočíst detaily o vegetarianské či veganské stravě, co Vám může chybět, na co si dávat pozor a tak dále. Každý se bojí, že mu budou chybět bílkoviny, železo nebo vitamin D. Ptáme se ale všežravců, co chybí a nebo přebývá jim?

Vitamin D

Možná jste se mohli někde dočíst, že vegani jsou náchylnější k nedostatku vitamínu D. To je poměrně mylná informace, jelikož nedostatkem vitamínu D trpí stejně tak běžná populace. To proto, že hlavním zdrojem je sluneční záření, které podněcuje tvorbu vitamínu D přímo v naší pokožce. Pokud toho máme nedostatek, pak je vhodně vitamin D doplňovat, pro vegany i nevegany 😊

Antibiotika a hormony

V případě, že jíte maso a mléčné výrobky, tak společně s těmito potravinami jíte i jistou dávku antibiotik a hormonů. Ve Spojených státech je 80% antibiotik podáváno zvířatům v potravinářském průmyslu. Právě užívání antibiotik v potravinářském průmysle je hlavním důvodem rezistence antibiotik, které jsou aktuálně na pokraji své účinnosti. Zvířata jsou také krmena růstovými hormony, které mají neblahý vliv na lidské zdraví.

Ryby a těžké kovy

V mase ryb a mořských živočichů obecně se koncentrují těžké kovy a to především rtuť. Čím výše v potravinovém řetězci ryba je, tím více těžkých kovů ve svém těle obsahuje. Vedle rtuti můžeme v rybách nalézt kadmium, olovo nebo měď. Sice jsou ryby bohaté na omega kyseliny, ale s jejich konzumací do svého těla dostáváte i těžké kovy, které se v našem těle hromadí a mohou způsobit různé zdravotní komplikace. To je i důvod, proč těhotné ženy nesmí konzumovat ryby a mořské plody. Toxické látky totiž putují přes tělo matky k plody, který mohou vážně poškodit.

Průmyslově zpracované maso řazeno mezi karcinogeny dle WHO

Ano. Kromě cigaret, různých druhů chemikálií, je i průmyslově zpracované maso řazeno mezi karcinogeny, tedy látky vedoucí ke vzniku rakoviny. Prokázané pojítko najdete mezi takovým masem a rakovinou tlustého střeva. Další druhy rakoviny ve spojitosti s masem jsou nadále testovány. Avšak pokud víme, že maso způsobuje jeden druh rakoviny a ostatní ne, stojí za to riskovat i ten jediný typ?

Mléčné výrobky jako prozánětlivé potraviny

V různých alternativních směrem, je tento jev známý již tisíce let. Naše moderní metoda pomalu přichází na stejné, tedy fakt že mléčné výrobky podporují zánětlivé procesy v těle. To můžete zkusit sami na sobě, když máte rýmu. Mléčné výrobky podporují větší tvorbu hlenu a déle se tak s rýmou potýkáte. A to platí i pro ostatní procesy, zánět dásní, šlach nebo svalů nebo třeba kůže. A něco podobného platí i pro rakovinotvorné procesy. Navíc poslední dobou tohoto poznatku využívají vrcholoví sportovci. Při náročném tréninku nebo závodu se ve svalech tvoří jakýsi zánět. Když vynechávají mléčné a masové výrobky, tak odvrátí tento proces, rychleji regenerují a mohou tedy efektivněji trénovat.

Odlesňování deštných pralesů

Asi si říkáte, že tenhle bod patří do jiného článku. Ale ne, je tady správně. Chov dobytka a jeho rozšiřování vede k odlesňování deštných pralesů pro zvětšení půdy, na kterém lze dobytek chovat. Pro ty z Vás, kteří viděli Cowspiracy, to není žádná novinka, ale pro ostatní to může být docela překvapující. Asi všichni jste proti kácení pralesů a všichni jsme se učili o pralesích jako o “plicích” Země. Méně masa, více divoké přírody!

Vyhynutí živočišných druhů

Nadprodukce živočišných potravin vede k větším nárokům při chovu a zpracování. Potravinářský průmysl zabírá postupně více a více plochy, znečišťuje přilehlé i vzdálenější oblasti a ubírá prostor divoké přírodě. Dochází k menší biodiverzitě a následuje vyhynutí živočišných druhů. Sice máme organizace na záchranu ohrožených druhů, ale zapomínáme na to, že téměř všichni přispíváte a podporujeme snižování počtu těchto zvířat. 

Nemáte příliš bílkovin?

Když se někdy zmíníte, že nejíte maso, tak klasická otázka je “Máš dostatek bílkovin?”. Odpověď je jednoduchá a zní Ano. Co když se ale na tento problém podíváme z jiné stránky. Nemáte bílkovin příliš? Pokud to tak je, tak nadměrně zatěžuje své ledviny i zažívání. A potom, lidské tělo dokáže svalovou hmotu přibírat poměrně pomalu, takže strava založená na vysokém obsahu bílkovin nevede k rychlému nabývání svalové hmoty. Tento proces je docela pomalý a aby tělo správně pracovalo je stav střev velmi důležitým bodem. Nepřetěžujte tedy své tělo bílkovinami.

Maso k nabíraní svalové hmoty

Maso bývá častou volbou pro nabíhání svalové hmoty. Lidské tělo však zvládne zpracovat jen kolem 20-35g na jedno jídlo, což děla maximálně 100g bílkovin denně. Cokoli nad toto množství tělo nedokáže přeměnit na svalovou hmotu a musí zpracovat jinak. To vede k nadměrnému zatížení ledvin i jater. Takže rozhodně neplatí čím více tím lépe. Maso je navíc pro naše tělo poměrně těžko stravitelné a zatěžuje zažívací ústrojí. Zcela hodnotným zdrojem bílkovin mohou být rostlinné zdroje, které zatěžují organismus daleko méně a jsou bohatší na minerály a vitaminy. Maso tedy není jediným nebo nejlepším zdrojem bílkovin. 

Maso a mléčné výrobky bohaté na dioxiny

Dioxin jsou látky nacházející se v našem životním prostředí. Dioxiny jsou vysoce toxické látky pocházející především z průmyslové výroby, ale mohou se tvořit i v přírodě (při sopečné erupci či lesním požáru). Jejich množství se zvyšuje s živočichy na potravnim řetězci, tedy čím výše tím více. Více než 90% populace je vystavena dioxinům prostřednictvím stravy bohaté na maso a mléčné výrobky. Dioxiny mohou způsobit růstové a vývojové vady, poškodit imunitní systém, zapříčinit hormonální nerovnováhu nebo rakovinu. 

Více na stránkách WHO

A jeden extra! Máte dostatek vlákniny?

Na to bych se povinně ptala každého, kdo se ptá, jestli na rostlinné stravě máme dost bílkovin. Na rozdíl od bílkovinné otázky, tato o vláknině bude mít co do sebe, jelikož okolo 90% všežravců (některé zdroje udávají i vyšší procento) nemá ve své stravě dostatek vlákniny. Vláknina je velmi důležitá pro správné trávení, zajišťuje čistotu střev a především správné vstřebávání ostatních živin.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s