Zero Waste: Malé kroky

Chcete být o něco šetrnější k životnímu prostředí? Nemusíte hned měnit celou svou domácnost  a zásobit se drahými eco-friendly pomůckami a výrobky. Zkuste nejdříve několik menších změn a potom můžete postupně přidávat. Dáte tak i svému okolí a sobě čas si zvyknout a přemýšlet o věcech kolem sebe. Zero Waste není jen trend, ale cesta jak si být vědomější toho, jakým způsobem žijeme. Zero Waste není o tom žít monotónní život a všechen svůj odpad nacpat do malé skleničky. Je to uvědomělejší způsob života, kdy žijete s ohledem na životní prostředí. Pro začátek můžete vyzkoušet některé z následujících tipů.

Tuhé mýdlo

Snad ten nejjednodušší krok. Vyměňte sprchové gely za tuhé mýdlo, které koupíte bez obalu nebo případně zabalené v papíru. Bývá levnější, lepší kvality a neskrývá se v něm nepotřebná chemie. Především pokud zvolíte bio kvalitu. Pokud sdílíte domácnost s někým dalším, je dobré mít na sprchování své vlastní (hlavně když máte citlivější pokožku). Pro časté cestovatele je také tuhé mýdlo daleko více přátelské, jelikož nemusíte řešit jeho velikost na letišti, jak tomu je u gelových mýdel. Na cestách navíc mýdlo využijete i na praní prádla. Jak minimalistické 🙂 Jestli chcete zajít ještě o krok dál, tak si pořiďte tuhý šampón nebo si z mýdla doma připravte gel na praní.

IMG_2183

E-čtení a knihovny

Ať už máte čtečku knih nebo tablet, tak čtení na Vašem zařízení může ušetřit mnoho papíru. Nejedná se jen o knihy, ale také třeba o materiály, které potřebujete projít do práce. Chce to sice trochu času zvyknout si na elektronickou formu, ale nakonec to stojí za to. Upravte si písmo, barvu stránek i nasvícení. Pokud si knihu umíte užít jen na papíře, tak zavítejte do místní knihovny a knihy si půjčujte. Jste zvyklí tisknout si články, recepty nebo nápady na výlet? Uložte si raději PDF verzi, uložte do telefonu nebo tabletu a máte vše hned při ruce a bez zbytečného papíru.

old-books-436498_1920

Látkové ubrousky

Něco na nich je. Stolování je o něco slavnostnější a vypadají daleko lépe než ty papírové. Jste šikovní? Tak na ty běžné každodenní můžete využít starší kusy látky a ušít si nové. Když si na toto netroufnete, tak si pořiďte nové třeba tyto , sice jsou uváděny jako kapesníky, ale běžně jsou používány jako ubrousky.

napkins-1887405_1920

Second Hand a darování oblečení

Obecně je jasné, že fast fashion, tedy rychlá móda, není dlouhodobě udržitelná pro naši planetu. Trendy v oblečení se mění tak rychle, abychom měli neustále pocit, že si musíme koupit další nové a nové oblečení. Daleko lepší je však nají svůj vlastní styl, vlastní barevné spektrum a střih oblečení, které Vám sedí. To je poté dobré zkusit najít v second handech, kdy je často oblečení prakticky nenošené za zlomek ceny. Při koupi nového kusu, dbejte na opravdu kvalitní oblečení, které Vám na několik sezón vydrží. A svoje již nenošené oblečení darujte nebo prodejte. Tím najde i nenošené oblečení uplatnění a zas udělá radost někomu dalšímu.

Vratné obaly

Nejde jen o vratné lahve. Vratné nebo znovupoužitelné obaly kupujeme často, jen tolik nepřemýšlíme na jejich dalším osudem. Při nákupu květin můžete květináče vrátit zpět nebo je nabídnout prodejcům na farmářském trhu. Stejně tak je to i s plastovými obaly jako kelímky od jogurtů, které pěstitelé využívají. Některé drogerie, které nabízejí místní výrobky, odebírají prázdné obaly k jejich znovunaplnění. Tak je tomu třeba v Lush. Jsou také malí výrobci, kteří budou rádi za Vaše prázdné obaly od krémů. Na Econea zase můžete upotřebit prázdné krabice. Ty používají pro zasílání objednávek, což mi přijde úžasné. Samozřejmě spoustu věcí můžete upotřebit sami. Já si dělám vlastní granolu do tubusů od Mixit nebo nakupuji do sklenic od džemů a nosím si v nich snídani do práce. Tyto obaly můžete nabídnout online pro ostatní Zero Wastaře ve Vašem okolí. V tomto ohledu je nespočet způsobů, jak můžete být kreativní. Nezapomínejte však, že je hlavně důležité snížit nakupování obalů a ne jen recyklovat, ale snížit příjem.

Vlastní příbor

Často jíte venku a někdy si berete jídlo s sebou? Mějte u sebe vlastní příbor. Klasický nebo lehčí dřevěnou nebo bambusovou variantu. Zabalte do látkového ubrousku a odmítněte plastový příbor při placení.

IMG_2184

Toaletní papír

Zkuste navíc recyklovaný  a dokonce lze někdy koupit i balený v papíře zcela bez plastu. Bohužel takto bývá většinou jen pro samostatné ruličky. Recyklovaný mají v DM a recyklovaný i v papíře třeba v Tescu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s