Minimalismus

Minimalismu je trend, který dle mého názoru má něco do sebe a stojí za to se jím alespoň trochu nechat inspirovat. Moc nedám na to, co je aktuálně IN, ale tento směr mne opravdu zaujal. Dává důraz na to, co je opravdu důležité a člověk se stává o něco málo materialističtější.

Myšlenka

Za minimalismem stojí myšlenka taková, že žijeme s věcmi, které potřebujeme, používáme nebo které nám dělají radost. Zní to jednoduše. Ale když se podíváme kolem sebe, tak asi najdeme i jiné věci, které do těchto kategorií zcela nepatří. V dnešní době je na nás kladen tlak snad ze všech stran, co si máme koupit, jaké slevy přichází, jak se mění trendy a podobně. To vede k tomu, že se naše životy stávají stále více a více materiální. Často je naše pozornost odlákána tímto směrem a my potom máme pocit, že nemáme dostatek času ve svém životě. Ačkoli je minimalismus spojen především s tím, kolik věcí vlastníme, tak myšlenku minimalismu můžeme aplikovat i v jiných částech našeho života, přes jídelníček, zájmy nebo i sociální média. Není to jen o tom vlastnit málo věcí, ale o tom si být vědom, co vlastníme, jaký to má pro nás smysl nebo jakému účelu daná věc slouží. I když samozřejmě minimalistický interiér také vypadá velmi elegantně a čistě. Náš postoj a chování se stává uvědomělejší, nejsme jen hnáni trendy, ale o věcech přemýšlíme, a tak si myslím, že náš život dostává větší hloubku.

img_0279

Priority

Pokud se rozhodnete pro minimalismus, tak najednou zjistíte, že si vytváříte jakýsi pořádek. Který ze začátku může vypadat jen jako pořádek v šatníku nebo kuchyni. Ale tím se naučíte rozdělovat věci na ty potřebné a nepotřebné. To vede k tomu, že se naučíte si dělat priority a tedy víte, které věci pro Vás mají cenu a jiné ne. Tento princip je velmi dobré zařadit i do pracovního režimu a volného času. To co je pro Vás důležité si ponechejte a těmto činnostem se věnujte. Často konáme bez rozmyslu, někdy jde o impulzivní nakupování a někdy to může být trávení času na sociálních sítích na úkor našich koníčků nebo práce.

Proces

Spíše než změnu ze dne na den, vidím minimalismus jako proces. Pokud jde o změnu životního stylu, tak nejsem zastánce radikálních a příliš rychlých změn, ale spíše postupné změny. A tak beru minimalismus jako proces, kdy o sobě zjišťuji více a více a tomu přizpůsobuji své bydlení, jídelníček a další. Zbavit si určitých věcí je jednoduché, jsou to ty o kterých už dlouho uvažujete, zda je na čase se s nimi rozloučit. Ale spousta dalších věcí a zvyků potřebují čas na to, abychom se s nimi mohli rozloučit a nebo zvážit, zda dobře plní svůj úkol. Proto si myslím, že se vyplatí změnu k minimalismu brát jako proces a měnit svůj životní styl postupně.

Volnost

Někdy se můžete setkat s názory, že bychom měli vlastnit určitý počet věcí, 33 kusů oblečení, 100 věcí v našem domě a tak dále. Z mého pohledu je minimalismus velmi sbjektivní pojem a každý by si měl najít to, co mu vyhovuje. To co se může jinému zdát jako přebytek, může být pro někoho jiného ideálně počet věcí. Pokud Vám dané věci dělají radost a nebo jsou potřebné, tak nezáleží na tom, kolik jich máte. Každý jsme jiný a měli bychom najít tu správnou rovnováhu a cítit se dobře. Možná minimalismus zařadíte jako prvek interiéru, nebo změníte svůj šatník a nebo aplikujete minimalismu jako svůj životní styl.

img_0280

Kvalita nad kvantitou

Minimalismus nejčastěji vede ke snížení počtu věcí, které vlastníte a které celkově kupujete jako je oblečení, obuv, nábytek, kosmetické přípravky a další. To má za následek, že si těchto věcí daleko více vážíte a spíše upřednostňujete jejich kvalitu a také funkčnost. Je rozumné zainvestovat do opravdu kvalitní věci, kterou upotřebíte, než vlastnit několik levnějších věcí, které Vám budou jen tak ležet ve skříni. A vzhledem k tomu, že také investujete své finance daleko rozumněji a méně často, tak si kvalitní věci i můžete dovolit. Minimalismus šetří peníze i Vás čas pro to, co považuje za opravdu důležité.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s