Bolesti zad a antibiotika

Článek je upravený a převzatý, k přečtení v plném znění ZDE. Článek je čistě informativního rázu a není návodem pro léčbu bolestí zad. Léčbu zad konzultujte se svým lékařem či terapeutem.

Antibiotika by mohla vyléčit 40% pacientů s chronickými bolestmi zad

Dle dánských vědců by až 40% pacientů s chronickými bolestmi zad mohlo být léčeno antibiotiky namísto operace. Podle některých je tento objev naprosto převratný a hodný Nobelovy ceny. Bylo zjištěno, že u mnohých pacientů byly bolestmi zad způsobeny bakteriální infekcí. Převratný objev by měl pomoci pacientům, kteří by jinak často podstoupili operaci. Ti by mohli být léčeni antibiotiky, při čemž by také došlo ke snížení ceny léčby.

Specialisté již nějakou dobu ví, že v určitých případech bolestí zad je na vině infekce, ale to bylo pokládáno za poměrně málo časté. Tato představa však byla vyvrácena dánskými vědci, kteří zjistili, že 20 až  40% chronických bolestí zad je způsobeno bakteriální infekcí.

“To však nepomůžeme lidem s normálními bolestmi zad v akutním nebo subakutním stadiu, ale jen těm s chronickými bolesti”, podotýká doktor Hanne Albert. “Tito lidé trpí velkými bolestmi a jsou jimi velmi omezeni. Léčbou je vracíme do normálního života, což již často ani nečekají.”

Dánský tým popisuje svou práci ve dvou příspěvcích pro European Spine Journal. V prvním vysvětlují jak bakteriální infekce ve vyhřezlém disku může způsobit bolestivý zánět a mirkotrhliny v okolním obratli. Ve spolupráci s lékaři v Birminghamu, dánský tým otestoval tkáň odebranou u pacientů se známkami infekce. Skoro polovina byla otestována pozitivně a z nich 80% neslo bakterii Propionibacterium acnes. Tato bakterie je známější pro vznik akné. Většinou nemusí způsobit žádné obtíže, ale to může být jiné, pokud má pacient výhřez disku. Cévní cestou se tak bakterie může přemístit do ploténky a způsobit zánět a poškození okolní tkáně.

Ve druhém příspěvku vědci uvádí možnost léčit chronické bolesti 100 denní kůrou antibiotik. V randomizované studii byla prokázána úleva od bolestí u 80% pacientů, kteří trpěli bolestmi po dobu delší než 6 měsíců.

Na toto navazuje několik úvah o tom, zda antibiotika budou fungovat pro všechny bolesti, také vyšší dávkování antibiotik přispívá k již probíhající krizi rezistence na antibiotika. Na druhou stranu bylo poukázáno na úlevu od bolestí, která často nepřichází po operačním řešení. Další výzkum by měl poukázat na použití antibiotik u vhodného typu pacientů a dále by se měl zaměřit na specifické druhy antiobiotik, které by mohly zkrátit dobu léčby.

Pozn. chronická bolest - trvající 6 a více měsíců

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s