Dechová cvičení

Dechová cvičení Vám mohou přinést více než kolik od nich očekáváte. Také jsem byla ve fázi, kdy mi přišla nudná a zbytečná, ale to se za poslední dobu velmi změnilo. Dnes jsem vybrala 3, každé je trochu jiné, ale myslím, že je zvládne každý.

Je pravda, že dechová cvičení jsou dobrá při stresu, úzkostech a neodbytných myšlenkách. Z mého pohledu jsou však nejúčinnější jako prevence. Začněte ve chvílích, kdy je Vám dobře a nebo začínáte pociťovat menší tlak stresu. Jakmile se dají věci do pohybu a stres se přenese na úzkost, panické ataky a deprese, je dost možné, že bude zapotřebí víc, než jen dechová cvičení. Ale i v těchto chvílích jsou užitečná a mohou ulevit od daných příznaků.

Můžete je provádět kdykoli chcete a přizpůsobit to Vašim časovým možnostem. Pokud Vám po celém dni ještě v hlavě zůstávají pracovní problémy, klidně zkuste cvičení na cestě domů z práce a nebo večer. Někdo může mít kvůli neodbytným myšlenkám problém s usínáním a může zařadit cvičení pár minut před spaním. Pro osvěžující začátek dne můžete zkusit cvičit ráno, ale v tom případě nedoporučuji v posteli, jelikož hrozí riziko toho, že znovu usnete. Teď už k jednotlivým druhům.

3 ku 5

Druh cvičení, který nepotřebuje žádnou praxi a přesto je velmi účinné. Můžete ho cvičit v jakékoli poloze, ve stoji i vleže, nebo i při chůzi. Všichni máme chvíli, kdy jsme nervózní, pro někoho je skoro až nepředstavitelné mluvit u přepážky na poště a někoho třeba čeká přednáška před větším počtem lidí. A je úplně jedno z jakého důvodu jsme nervózní, tímto typem dýchání se můžeme zklidnit a připravit se na to, co nás čeká, a nebo naopak co již máme za sebou. Jedná se o typ dýchání, kdy při nádechu počítáme do 3 a při výdech do 5. Možná Vám ze začátku bude přidat na výdech počítání do 5 moc dlouho, možná prvních pár dechů bude stejně dlouhých, ale po chvíli to zvládnete až do 5. Výhodou je, že je mozek natolik zaneprázdněný počítám a tím, jak zkoordinovat dýchání, že na jiné myšlenky nezbývá více pozornosti. Pokud Vám počet 3 ku 5 nevyhovuje, klidně si zkuste jiný poměr, ale ve výsledku by měl být vždy výdech delší než nádech.  

Komfortní dýchání

Velmi příjemné dýchání při stresu, strachu, úzkosti nebo při pocitech samoty. Praktikuje se nejlépe vleže, na podložce na zemi nebo v posteli. Vleže na zádech si nejlépe pokrčte kolena nebo si je můžete podložit větším polštářem. Pravou ruku přiložte na břicho a levou na hrudník, klidně o něco málo vlevo, obě ruce by měly ležet volně. Potom už jen plynule dýchejte pod obě dlaně, všimněte si tepla, které se pod nimi vytváří. Pro větší pocit tepla si můžete před cvičením protřít dlaně a potom je přiložit.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Nádí šodhana

U tohoto typu cvičení může nějakou dobu trvat, než najdete, jak na něj a budete se u něj cítit pohodlně. Jakmile tento okamžik nastane, tak objevíte jeho kouzlo. Má nepřeberné množství variant, dnes se některých trochu dotknu, ale pokud Vás zaujme stojí za to si načíst víc. Při cvičení většinou sedím na podložce na zemi. Jedná se o střídavé dýchání nosními dírkami, které jsou zavírány prsty ruky. Může se Vám především ze začátku stát, že budete mít pocit, jako byste neměli dostatek kyslíku, to je naprosto normální, proto doporučuji začít s menším počtem opakování a pauzami s běžným dýcháním. Je dobré začít několika nádechy jednou nosní dírkou a potom druhou. Palec uzavírá jednu nosní dírku a prostředníček s prsteníčkem druhou. Zkuste z počátku počítat do 4.

Postup – jednou nosní dírkou nádech na 4, uzávěr dané dírky a výdech druhou opět na 4. Poté začínáme nádech tou samou dírkou a změna je opět před výdechem.

Výhodou tohoto typu dýchání je, že zklidňuje, vyrovnává náladovost, působí proti stresu a celkově harmonizuje.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s